12.07.2020
PL EN
31.05.2019 aktualizacja 31.05.2019

Prof. Norman Davies otrzyma tytuł doktora honoris causa UMK w Toruniu

Na zdjęciu prof. Norman Davies. PAP/Adam Warżawa 14.09.2018 Na zdjęciu prof. Norman Davies. PAP/Adam Warżawa 14.09.2018

Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjął decyzję o nadaniu wybitnemu brytyjskiemu historykowi prof. Normanowi Daviesowi tytułu honoris causa - poinformowała w czwartek w komunikacie uczelnia.

Termin wręczenia prof. Daviesowi doktoratu honoris causa ma zostać ustalony w najbliższym czasie.

Norman Davies urodził się w 1939 r. w Bolton w Anglii, jest absolwentem historii na Uniwersytecie Oksfordzkim, doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest profesorem w School of Slavonic and Eastern European Studies University College of London.

Jako historyk zajmuje się XIX i XX w. Jest autorem wysoko ocenianych syntez i monografii, takich, jak "Europa. Rozprawa historyka z historią", "Wyspy. Historia", "Europa walczy, 1939–1945".

Szczególne miejsce w jego pracy naukowej zajmuje historia Polski, którą spopularyzował w Europie Zachodniej i na świecie. To przede wszystkim książki "Boże Igrzysko" i "Serce Europy". W ostatnich latach napisał m.in. książki o powstaniu warszawskim - "Powstanie`44"" i o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie - "Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty".

Prof. Davies ma podwójne obywatelstwo, oprócz brytyjskiego od 2014 r. również polskie. Uhonorowany został wieloma polskimi orderami i wyróżnieniami, m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej i Złotym Medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej. Gloria Artis".

PAP - Nauka w Polsce

rau/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020