Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.12.2021
PL EN
12.06.2019 aktualizacja 13.06.2019

Łódź/ W weekend wystawa roślin leczniczych w Ogrodzie Botanicznym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad sto gatunków roślin o właściwościach leczniczych będzie można oglądać w sobotę i niedzielę podczas plenerowej wystawy w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Zaplanowano warsztaty rozpoznawania dzikich roślin leczniczych oraz prelekcje, jak hodować rośliny zielarskie w domu.

Jak poinformowała PAP Anna Rogalska z Ogrodu Botanicznego, na plenerowej ekspozycji prezentowanych będzie blisko 150 gatunków i odmian roślin zielnych, w tym: szałwia, rumianek, melisa, mięta, żywokost lekarski, cytryniec chiński, nagietek, naparstnica, lawenda, czy popularne w kuchni – bazylia, oregano, cebula i czosnek. Rośliny pochodzą ze zbiorów jednego z najstarszych działów łódzkiego Ogrodu Botanicznego.

"Na wystawę zapraszamy w nadchodzący weekend czerwca, bowiem właśnie w tym miesiącu zioła zaczynają kwitnąć i wtedy mają największą moc. Każda z prezentowanych roślin ma właściwości lecznicze, a także kosmetyczne. Na przykład mięta działa na dolegliwości żołądkowe, a także wychładza organizm. To także bardzo popularna roślina używana choćby w paście do zębów" - wyjaśniła.

Dodała, że z kolei szałwia może działać kojąco w stanach zapalnych jamy ustnej, czosnek może być stosowany w czasie przeziębienia, a melisa w połączeniu z rumiankiem działa uspokajająco.

"Zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji, bo warto przekonać się, jak duży wpływ na nasze zdrowie mogą mieć rośliny" – podkreśliła Rogalska.

Dodała, że podczas sobotnio-niedzielnego wydarzenia będzie można kupić zioła, suplementy, miody i kosmetyki naturalne oraz wysłuchać prelekcji, m.in. na temat ziół na przeziębienie, tradycyjnego ziołolecznictwa, ziół stosowanych w leczeniu artrozy oraz o dietach wspomagających pamięć. Zaplanowano także warsztaty rozpoznawania dzikich roślin leczniczych oraz o tym, jak hodować rośliny zielarskie w warunkach amatorskich i jak z nich korzystać dla poprawy zdrowia.

PAP - Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021