16.07.2020
PL EN
01.07.2019 aktualizacja 01.07.2019

Islam - krótkie wprowadzenie

Jedna piąta ludzkości wyznaje islam. Nie jest to jednak religia jednolita, co utrudnia jej zwięzłe scharakteryzowanie. Mimo to zadania tego podjął się Malise Ruthven w książce z oxfordzkiej serii "krótkie wprowadzenie".

Jeśli o islamie wiecie naprawdę niewiele, albo, gdy chcecie usystematyzować wiedzę na temat tej religii - informacje te znajdziecie w najnowszej książeczce pt. "Islam" w serii "Krótkie Wprowadzenie", które pisane są przez uznanych ekspertów skupionych wokół brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego. Przekładu publikacji Malise`a Ruthvena - dziennikarza BBC Arabic i World News - dokonała Dorota Ściślewska z Uniwersytetu Łódzkiego. Jest to popularnonaukowa książka skierowana do szerokiego grona odbiorców.

Nie jest to jednak cała prawda o tej publikacji. Bo islam ukazany jest w niej przez pryzmat polityki i stosunków międzynarodowych. Chwilami - zwłaszcza w jej pierwszej części - można odnieść wrażenie, że religia jest tu jedynie pretekstem do zarysowania szerszych problemów współczesnego świata, z naciskiem na świat arabski.

Ruthaven pisze we wstępie, że tomik nie pretenduje do bycia obiektywnym kompendium wiedzy o islamie. "Podejmując decyzję, by skupić się na wybranych zagadnieniach kosztem innych kwestii, mam świadomość, że daję posłuch własnym instynktom i preferencjom" - zaznacza. Jedną z idée fixe autora zdaje się być ciągłe podkreślanie, że islam jest religią bardzo różnorodną, co wynika z tego, że jest pozbawiony instytucji na kształt papiestwa bądź sformalizowanego systemu wdrażania doktryn i rytuałów.

Zagłębiając się w książkę poznamy korzenie islamu - od objawień proroka Mahometa, przez kolejne stulecia, gdy religia ta rozprzestrzeniała się po olbrzymich połaciach świata. Dowiemy się o filarach islamu i tradycji, która jemu towarzyszy.

Poznamy fascynującą historię rozwoju politycznego państw arabskich, których dzieje były ścisłe splecione z religią. Ruthven podkreśla, że współczesne przekonanie wielu Europejczyków o agresywnej naturze islamu może wynikać m.in. z dziedzictwa kolonializmu. Bo to właśnie na czoło oporu z europejskimi najeźdźcami wysunęły się wojownicze ruchy muzułmańskie.

Czytelnika mogą szczególnie zaintrygować rozdziały poświęcone islamowi jako tożsamości czy pozycji kobiety (i ruchu feministycznego) w tym wyznaniu. Ich treść może przyczynić się do obalenia wielu stereotypów na temat muzułmanów.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Szymon Zdziebłowski

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2020