24.09.2020
PL EN
01.07.2019 aktualizacja 01.07.2019

Program e-Pionier: 25 mln zł z NCBR dla programistów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Utalentowani programiści dostaną wsparcie na realizację pomysłów rozwiązujących istotne problemy społeczne i gospodarcze. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór do III konkursu w ramach programu e-Pionier. Budżet konkursu to 25 mln zł.

Konkurs e-Pionier to inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem konkursu jest wsparcie utalentowanych programistów w realizacji pomysłów rozwiązujących istotne problemy społeczne i gospodarcze. O rozpoczęciu naboru poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele NCBR.

"Łączymy naukowców i przedsiębiorców z jednostkami samorządowymi i instytucjami publicznymi, aby wspólnie odpowiadali na konkretne zidentyfikowane wcześniej problemy, istotne dla lokalnych społeczności lub wybranych grup społecznych. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie w wielu dziedzinach nauki, zespoły badawcze mogą tworzyć rozwiązania przyszłości, podnoszące w rezultacie komfort życia całego społeczeństwa i jednocześnie pomagające im samym rozwijać spółki technologiczne. Takie projekty to dobry sposób na rozbudzanie apetytu na przedsiębiorczość wśród naukowców" - skomentował cytowany w komunikacie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

E-Pionier realizowany jest w formule zamówień przedkomercyjnych (PCP – ang. pre-commercial procurement). Oznacza to, że podmiot zamawiający określa konkretny problem, na który nie ma dostępnego na rynku rozwiązania.

Nowością w trzeciej edycji e-Pioniera jest rozszerzenie katalogu podmiotów mogących zgłaszać problemy społeczno-gospodarcze. Zamawiającym mogą być instytucje sektora publicznego i podmioty działające prospołecznie (fundacje, stowarzyszenia, podmioty komercyjne).

Centrum wyłania wyspecjalizowane podmioty, tzw. akceleratory, które kojarzą instytucje publiczne z zespołami interdyscyplinarnymi, mającymi kompetencje, by osiągnąć sukces. Akceleratory pomagają zweryfikować najciekawsze projekty pod kątem technologicznym i biznesowym, a następnie wspierają ich rozwój. W trzeciej edycji konkursu akceleratory powalczą o 25 mln zł na rozwój najciekawszych i najbardziej obiecujących projektów. Dodatkowo, pracujące nad rozwiązaniami zespoły programistów uzyskają wsparcie na weryfikację technologiczną i biznesową swoich pomysłów, doradztwo w zakresie technologii, designu, prawa własności intelektualnej, a nawet mentoringu i rozwoju kompetencji poprzez warsztaty, seminaria czy wizyty studyjne. Dzięki pracy w interdyscyplinarnym zespole pod okiem mentora uczestnicy programu zdobędą cenne doświadczenie wysoko cenione w biznesie.

"W dwóch edycjach konkursu e-Pionier przeznaczyliśmy na wsparcie ponad 400 programistów w interdyscyplinarnych zespołach blisko 81 mln zł. Najnowsze dane wskazują, że pracują oni nad rozwiązaniami około 40 problemów - mówi dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Poprzednie edycje konkursu e-Pionier pozwoliły rozpocząć prace m.in. nad: urządzeniem do pomiaru jakości powietrza atmosferycznego pod kątem zawartości pyłu zawieszonego PM10 (problem zgłoszony przez Gminę Rumia), platformą do pionowego lądowania dronów na nierównym bądź pozostającym w ruchu obiekcie (Centrum Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie) czy oprogramowaniem pozwalającym personelowi na oddziałach SOR i Intensywnej Terapii na komunikację pozawerbalną z pacjentami (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku).

Konkurs e-Pionier realizowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Nabór w konkursie potrwa od 1 lipca 2019 r. do 30 sierpnia 2019 r. (do godz. 16:00). Więcej informacji na temat konkursu e-Pionier dostępnych jest na stronie NCBR. (PAP)

lt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020