19.09.2020
PL EN
08.07.2019 aktualizacja 08.07.2019

Nowy pomysł na recykling: aspiryna z plastiku, plastik z aspiryny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przetwarzając stary plastik na składniki aspiryny można by uzyskać surowiec do wytwarzania nowego, pełnowartościowego plastiku. Technologię zaproponowaną przez inżynierów z Japonii przedstawiono w piśmie „Polymer Chemistry”.

Różnego rodzaju tworzywa sztuczne są wszechobecne, ale trudne do powtórnego wykorzystania. Większość dostępnych metod nie pozwala na wydajny recykling plastikowych odpadów bez pogorszenia jakości produktów. Dlatego przeważająca część odpadów spływa w końcu do oceanów, staje się mikroplastikiem i trafia do łańcucha pokarmowego.

Być może rozwiązanie tego problemu przyniosą badania, które przeprowadzili prof. Yasuhiro Kohsaka ze Shinshu University oraz jego student Akane Kazama. Jak wykazali, pod wpływem kwasu polimery winylowe hydrolizują na kwas salicylowy i kwas octowy. Dzięki odpowiednim reakcjom, z kwasów tych można otrzymywać kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę - ale teoretycznie także nowe, pełnowartościowe tworzywa sztuczne.

Polimery winylowe należą do najszerzej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Wcześniejsze próby recyklingu prowadziły od otrzymania tworzyw niestabilnych w temperaturze pokojowej, a co za tym idzie – praktycznie bezużytecznych.

Zespół prof. Kohsaki planuje dokładnie zbadać mechanizmy reakcji. Profesor ma nadzieję, że opracowany proces będzie wydajny i skuteczny, jak również ekonomicznie opłacalny. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020