26.11.2020
PL EN
11.07.2019 aktualizacja 11.07.2019

Umowa o współpracy między Politechniką Gdańską a IMGW

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy i Politechnika Gdańska podpisały w środę porozumienie o współpracy.

Jak powiedział PAP dyrektor naczelny IMiGW-PIB dr Przemysław Ligenza, porozumienie pozwoli wykorzystać kompetencje naukowe, naukowo-badawcze i rozwojowe gdańskiej uczelni w pracy Instytutu.

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. Krzysztof Wilde wyjaśnił, że chodzi m.in. o wsparcie IMGW przy modelowaniu matematycznym różnych procesów związanych z pogodą, oraz dostarczanie komputerów dużej mocy do przeliczania i używania danych m.in. do przewidywania pogody i stanów wód.

Jak podała Politechnika Gdańska, współpraca będzie dotyczyć także ochrony przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi. Poza tym, badacze z obu instytucji będą rozwijać modele prognostyczne wysokiej rozdzielczości czasowo-przestrzennej, tworzyć nowe metody analizy danych oraz organizować seminaria i szkolenia w zakresie szeroko rozumianej fizyki atmosfery i meteorologii synoptycznej.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020