11.07.2020
PL EN
25.07.2019 aktualizacja 25.07.2019

Szczecin/ Podpisano umowę na budowę Morskiego Centrum Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Umowę z wykonawcą budynku Morskiego Centrum Nauki podpisano w środę w Szczecinie. Naukowo-edukacyjna placówka, akcentująca morską tradycję miasta, ma powstać do 2021 r.

"Rozpoczynamy dziś kluczowy krok w realizacji inwestycji Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie" – powiedział w środę marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Dodał, że budynek na miejskiej wyspie Łasztownia, którego forma ma przypominać statek, będzie "służył nie tylko podkreślaniu szczecińskich, zachodniopomorskich tradycji morskich", ale także zachęcał do tego, aby "rozkochać się w morzu", w tradycjach żeglarskich i marynistycznych.

"Wszystko to, mam nadzieję, będzie powodowało, że będzie to miejsce absolutnie szczególne, że będzie nadawało nowy ton tej części Szczecina, która właśnie odzyskuje bardzo mocny charakter" – dodał Geblewicz.

Budynek zostanie postawiony na 200 palach, wbitych kilkanaście metrów w ziemię; będzie miał ponad 14 m wysokości i 90 m długości. Wykonawca, firma Erbud, na realizację ma 20 miesięcy.

Jesienią br. ma zostać ogłoszony przetarg na wystawę; jej koncepcja zakłada, że powstanie ponad 200 eksponatów. Wystawa stała rozmieszczona ma być na trzech kondygnacjach budynku centrum, łącznie na ponad 3 tys. m kw. powierzchni. Przy budynku ma powstać również ekspozycja zewnętrzna - morski plac zabaw dla młodszych dzieci.

W budynku wystawa ma być podzielona na pięć stref tematycznych, zorganizowanych wokół zagadnień związanych z morzem i życiem na morzu. Mają one dotyczyć m.in. budowy statków, zawodów związanych z morzem, a także obyczajów i tradycji ludzi morza, przedstawienia wody jako żywiołu i aspektów ratowniczych oraz nawigacji i kartografii.

Wśród eksponatów ma się znaleźć m.in. stanowisko, które pozwoli na sprawdzenie, jak poruszać się jachtem kursem "na wiatr", "polski batyskaf", symulator nawigacji, eksponat pokazujący zagrożenie wychłodzeniem na morzu czy stanowisko wyjaśniające, jak powstawał slang morski.

Za artystyczną koncepcję wystawy odpowiedzialni są Piotr Kossobudzki i Karolina Perrin. Opracowana została ona po konsultacjach m.in. z mieszkańcami Szczecina i nauczycielami. Została pozytywnie zaopiniowana przez ekspertów m.in. z Akademii Morskiej w Szczecinie.

Bryła Morskiego Centrum Nauki ma przypominać kadłub statku. Budynek ma stanąć nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Jego projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego, jeszcze dla Muzeum Morskiego.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 roku radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha ma powstać do 2021 r.

Instytucja miała pierwotnie kosztować 86,7 mln zł. Po zmianach, wynikających – jak tłumaczył zarząd województwa – z rosnących cen na rynku wykonawców, będzie to 132,9 mln zł. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i z budżetu województwa. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020