28.09.2020
PL EN
14.08.2019 aktualizacja 14.08.2019

Sen to podstawa dobrych decyzji w biznesie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sen jest kluczowy nie tylko dla wymyślania dobrych pomysłów na biznes, ale także dla ich prawidłowej oceny oraz dalszej wiary w powodzenie - wynika z pracy opublikowanej na łamach „Journal of Business Venturing”.

Jeff Bezos i Arianna Huffington wpadli na genialne pomysły, które zmienili w świetnie działające firmy - Amazon i HuffPost. Badacze z University of Central Florida zwracają uwagę, że tych dwoje biznesmenów w wywiadach często wspominało o tym, że dużo śpią.

„Przedsiębiorcy, którzy regularnie wybierają wysiłek zamiast snu myśląc, że wyśpią się po osiągnięciu sukcesu, mogą sabotować swoje wysiłki” - mówi prof. Jeff Gish, główny autor badania opublikowanego przez „Journal of Business Venturing”. „Każdy potrzebuje dobrze wyspać się nocą, ale ma to szczególnie znaczenie dla przedsiębiorców” - dodaje.

Naukowcy zaprosili do swojego projektu 700 przedsiębiorców z całego świata. Najpierw zapytali ich o nawyki związane ze snem oraz o jego jakość. Pierwszym zadaniem uczestniczących w badaniu biznesmenów była ocena jakości zaprezentowanych im propozycji biznesowych, ocenionych wcześniej przez ekspertów pod względem potencjału. Ci uczestnicy, którzy spali mniej, radzili sobie z zadaniem gorzej - rzadziej wybierali wartościowe pomysły.

W kolejnym etapie, przedsiębiorcy musieli oceniać biznesowe pomysły w trakcie kilku kolejnych tygodni, zapisując jednocześnie to, jak śpią.

Uczestnicy, którzy dobrze przesypiali przynajmniej 7 godzin każdej nocy, konsekwentnie wybierali najlepsze propozycje. Biznesmeni, którzy spali mniej lub sen z jakiegoś powodu nie dawał im wypoczynku mieli z wyborami problemy.

„Uzyskane wyniki sugerują, że ograniczenie czasu dobrego snu skutkuje mniej dokładnymi przekonaniami na temat komercyjnego potencjału nowych pomysłów” - twierdzi prof. Gish. „Ponieważ porównywaliśmy możliwości poszczególnych osób przez wiele dni, możemy powiedzieć, że nasze rezultaty dotyczą także biznesmenów, którzy nie śpią tak dużo, jak większość populacji” - opowiada badacz.

Więcej informacji na stronie. (PAP)

mat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020