05.03.2021
PL EN
16.08.2019 aktualizacja 16.08.2019

Robot jak MacGyver

Ilustr. Fotolia Ilustr. Fotolia

Naukowcy z Georgia Tech stworzyli robota, który uczy się robić przydatne mu narzędzia z dostępnych wokół niego przedmiotów. W przyszłości takiemaszyny mają pomagać ludziom w trudnych sytuacjach.

Zespół z Georgia Institute of Technology twierdzi, że roboty mogą wchodzić w swoją „epokę kamienia”.

Badacze nauczyli bowiem maszynę analizować kształty, potencjalne funkcje i możliwości łączenia różnego typu przedmiotów tak, aby tworzyć z nich proste narzędzia.

Opisując tę koncepcję, za przykład podają bohatera znanego serialu „MacGyver”. W niekonwencjonalny sposób rozwiązywał on trudne problemy, korzystając z dostępnych akurat zasobów.

Robot, posługując się sztuczną inteligencją, uczy się dopasowywać kształt przedmiotów do ich funkcji. Rozumie np., że wklęsły kształt miski pozwala na przenoszenie w niej cieczy. W podobny sposób, zdobywa wiedzę, jak przedmioty można podnosić czy łączyć.

W dotychczasowych próbach skonstruował młotki, łopatki, czerpaki, wycieraczki do szyb i wkrętaki.

„Szczególnie ciekawy był jeden wkrętak, ponieważ robot wykorzystał obcęgi i monetę” - mówi uczestnicząca w pracach Lakshmi Nair.

„Uznał, że obcęgami można coś chwycić, a moneta przypomina grot wkrętaka - jeśli się je połączy, powstanie użyteczne narzędzie” - opowiada specjalistka.

Na razie robot bierze pod uwagę tylko kształt i możliwości łączenia różnych obiektów. Jeszcze nie uwzględnia właściwości poszczególnych materiałów, co będzie konieczne, aby mógł działać w realnych warunkach.

„Ludzie rozumieją, że młotki są twarde i wytrzymałe, więc nie robi się ich z kawałków gąbki. Chcemy osiągnąć ten poziom rozumowania maszyny. Nad tym teraz pracujemy” - zaznacza Lakshmi Nair.

Konstruktorzy robota wyjaśniają, że zainspirowała ich historia lotu Apollo 13, w czasie którego, po eksplozji zbiornika z tlenem załoga musiała zmodyfikować pochłaniacze dwutlenku węgla.

Naukowcy liczą na to, że w przyszłości roboty będą z takimi zadaniami radziły sobie lepiej niż ludzie, działając szybciej i bez wpływu stresu.

„Astronauci skonstruowali nowy filtr, ale zajęło to dużo czasu. Chcemy budować roboty, które będą pomagać ludziom w tego typu sytuacjach, aby zmniejszały ciążącą na nich presję, znajdowały kreatywne rozwiązania, być może nawet ratowały ludzkie życie” - podkreśla badaczka.

Robota naukowcy przedstawili w trakcie konferencji 2019 Robotics: Science and Systems.

Więcej informacji na stronie: https://www.news.gatech.edu/2019/08/07/macgyver-robot-can-build-own-tools-assessing-form-function-supplies

(PAP)

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021