Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
29.08.2019 aktualizacja 29.08.2019

Pterozaury jak flamingi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pterozaury sprzed 150 mln lat filtrowały pokarm, podobnie jak czynią to dzisiejsze flamingi – piszą polscy i szwedzcy naukowcy na łamach periodyku „PeerJ”.

Flamingi odfiltrowują drobne żyjątka z wody, co uwidacznia się w składzie ich odchodów, pełnych pozostałości mikroskopijnych organizmów. Podobnie odżywiały się pterozaury, żyjące w późnym okresie jurajskim, 150 mln lat temu – dowodzą naukowcy, m.in. Grzegorz Niedźwiedzki i Krzysztof Otwocki, z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) i z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Pterozaury tworzyły zróżnicowaną grupę latających gadów, które przemierzały przestworza w czasach dinozaurów. Budowa ich szkieletów sugeruje, że przystosowały się do różnych typów środowiska i do zróżnicowanego pożywienia, podobnie jak można to dziś zaobserwować u ptaków.

Niestety, nieczęsto można zdobyć bezpośrednie dowody na to, jak wyglądała ich dieta. Takie znaleziska, jak treść żołądka pterozaurów należą bowiem do rzadkości. Z kolei częste są koprolity, czyli skamieniałe odchody. Jednak w tym wypadku trudno jest powiązać je z konkretnym rodzajem zwierząt.

W najnowszej publikacji naukowcy polscy i szwedzcy opisują trzy koprolity znalezione w kopalni w Wierzbicy. Znajdowały się one na powierzchni pokrytej tropami pterozaurów. Zdaniem paleontologów odchody pochodzą od pterozaurów z grupy Ctenochasmatidae.

Skamieniałości były prześwietlane za pomocą synchrotronu, urządzenia emitującego silne promieniowanie rentgenowskie. Dzięki temu można było opracować trójwymiarowe obrazy wnętrza koprolitów.

W ich wnętrzu odkryto liczne mikroskopijne resztki pożywienia, w tym otwornice (drobne organizmy posiadające pancerzyki), niewielkie pancerzyki morskich bezkręgowców oraz prawdopodobnie resztki wieloszczetów – pierścienic mających robakowate ciało.

Naukowcy sądzą, że filtrowanie pokarmu jest najlepszym wyjaśnieniem tego, że stosunkowo duże pterozaury żywiły się tak drobnym pożywieniem. Były one niczym flamingi późnego okresu jurajskiego.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021