16.01.2021
PL EN
04.09.2019 aktualizacja 04.09.2019

Po operacji bariatrycznej mniej powikłań cukrzycy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Operacje bariatryczne mogą pomóc zmniejszyć ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u osób otyłych z cukrzycą – wykazały badania amerykańskie, przedstawione podczas odbywającego się w Paryżu kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Pisze o nich także „Journal of the American Medical Association”.

Główny autor badania dr Ali Aminian z Cleveland Clinic uważa, że u osób otyłych z cukrzycą operacje bariatryczne należy proponować tak szybko, jak to możliwe. „Nie powinny być jednak traktowane jako rozwiązanie ostatniej szansy” – dodaje w wypowiedzi dla Reutersa.

Zabiegi bariatryczne pozwalają obniżyć masę ciała oraz zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Są to różnego typu zabiegi, część z nich polega na zmniejszeniu objętości żołądka, co zwykle ułatwia odchudzanie się. Najczęściej są oferowane osobom z otyłością olbrzymią, czyli powyżej 35-40 punktów w skali BMI, bo jest u nich szczególnie duże ryzyko schorzeń cywilizacyjnych, głównie chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2 (nazywanej cukrzycą dorosłych).

Dr Aminian twierdzi, że operacja bariatryczna o 35 proc. zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz niewydolności serca. Powołuje się na badania, jakie wraz ze swym zespołem przeprowadził wśród 2 287 pacjentów po takich operacjach z otyłością powyżej 30 punktów BMI, przy czym większość miała otyłość skrajną, powyżej 40 BMI.

Osoby te zażywały przynajmniej jeden lek przeciwcukrzycowy, ale cukrzyca była u nich słabo kontrolowana, gdyż poziom hemoglobiony glikowanej wynosił co najmniej 6,5 proc. (u osób zdrowych kształtuje się w granicach 4-6 proc.). Pacjentów tych porównywano z około 11,5 tys. innych osób z podobną sytuacją zdrowotną, które jednak nie zostały poddane tego typu operacji.

W ciągu ośmioletnich obserwacji okazało się, że pierwszy tzw. incydent sercowy wystąpił po upływie roku u 31 proc. osób po operacji bariatrycznej i 48 proc. spośród tych, którzy się jej nie poddali. Zabieg ten pozwolił zmniejszyć masę ciała badanym osobom średnio o 29 kg (64 funty), podczas gdy w grupie kontrolnej, która nie była z tego powodu operowana, średnio spadła ona o około 9 kg (19 funtów).

„Operacje bariatryczne umożliwiają zatem znaczące zmniejszenie ryzyka incydentów wieńcowych u pacjentów z otyłością olbrzymią oraz cukrzycą” – podkreśla dr Aminian. Dodał, że dzięki nim mogli oni zażywać mniej leków przeciwcukrzycowych i kardiologicznych. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021