12.07.2020
PL EN
13.09.2019 aktualizacja 13.09.2019

Nowy program Preludium Bis dla najlepszych doktorantów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej podpisały w czwartek porozumienie o współpracy w ramach nowego programu Preludium Bis. Przewiduje on stypendia dla najlepszych doktorantów w szkołach doktorskich, finansowanie ich badań oraz możliwość odbycia stażu zagranicznego.

„Inaugurujemy w ramach nowego modelu kształcenie doktorantów a więc przyszłej elity polskiej nauki, polskiego gospodarki, polskiej administracji, ścieżkę szczególną, niezwykle elitarną, adresowaną co roku do 300 najzdolniejszych adeptów nauki i równocześnie do grona ich wybitnych promotorów” - mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas czwartkowej uroczystości podpisania umowy o współpracy między obu instytucjami.

Według niego współpraca między NCN i NAWA w ramach konkursu Preludium Bis jest przykładem tego, „w jaki sposób można współpracować ze sobą zamiast konkurować”.

„Nie ukrywam, że wiążę z tym programem ogromne nadzieje na to, że dzięki niemu wielu najzdolniejszych polskich naukowców zdecyduje się uprawiać badania naukowe tutaj w Polsce, pracować na polskich uczelniach czy instytucjach naukowych, zamiast, jak stało się z wieloma ich starszymi koleżankami i kolegami, wyjeżdżać gdzieś daleko od Polski i tam prowadzić swoje badania i tam kształcić swoich następców, kształcić studentów” - dodał Gowin.

Zwrócił przy tym uwagę na wyeksponowanie międzynarodowego komponentu programu, zakładającego 3-6-miesięczne wyjazdy zagraniczne dla doktorantów, jako na „wielki atut" tego konkursu.

Dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki zaznaczył, że Preludium Bis jest pierwszym owocem współpracy pomiędzy podlegającymi Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego agencjami.

Według zapowiedzi, konkurs na projekty badawcze realizowane przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw doktorskich zostanie ogłoszony przez NCN w najbliższy poniedziałek 16 września. W ramach pierwszej edycji Preludium Bis zostanie zapewnione wsparcie dla 300 uczestników szkół doktorskich.

Program – poinformował prof. Błocki - adresowany jest do najlepszych naukowców. "W pierwszej kolejności chcemy, aby zainteresowali się i do niego aplikowali potencjalni promotorzy (…). Tak wyselekcjonowani naukowcy później przeprowadzą konkurs na doktorantów, którzy dzięki temu programowi będą mieli zapewnione stabilne finansowanie, na jak na polskie warunki atrakcyjnym poziomie przez cały okres trwania studiów doktoranckich” - zapowiedział.

Jak dodał, program będzie dysponował także komponentem badawczym oraz stażem zagranicznym, finansowanym przez NAWA.

„Zależy nam, żeby ścieżka kariery naukowej była atrakcyjna dla młodych, zdolnych ludzi” - dodał szef NCN.

Dyrektor NAWA Łukasz Wojdyga wskazał, że instytucja ta, powołana do promowania i wspierania mobilności akademickiej oraz umiędzynarodowiania szkolnictwa wyższego i nauki, w tym programie będzie wspierała wyjazdy zagraniczne uczestników szkół doktorskich.

„Nie można mieć cienia wątpliwości, że w dzisiejszym zglobalizowanym świecie nie da się tworzyć nauki poza międzynarodowym obiegiem myśli” - podkreślił szef NAWA.

Podczas czwartkowego spotkania w siedzibie NCN w Krakowie poinformowano, że trwają również rozmowy na temat możliwości współpracy przy kolejnych inicjatywach i wsparcia przez NCN części badawczej w takich programach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, jak program im. Napoleona Cybulskiego, w ramach którego przyznawane są stypendia dla uznanych naukowców z zagranicy na przyjazdy długookresowe, czy program Polskie Powroty umożliwiający wyróżniającym się polskim naukowcom powrót do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych.

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020