29.09.2020
PL EN
16.09.2019 aktualizacja 16.09.2019

Prezes PAN apeluje o oddolne działania na rzecz ochrony klimatu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O podejmowanie oddolnych działań, np. ograniczenie użycia aut czy oszczędzanie wody - zaapelował prezes PAN, prof. Jerzy Duszyński, w tekście nt. kryzysu klimatycznego, przesłanym PAP. Dodał, że wszyscy powinni się domagać szybkich zmian na rzecz ochrony klimatu i środowiska.

Prof. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk zauważa, że coraz wyraźniej wchodzimy w kryzys klimatyczny zagrażający bezpośrednio nam i naszej cywilizacji. "Mnożą się ekstremalne zjawiska pogodowe, nienotowane w historii wysokie lokalne temperatury, niszczycielskie wiatry, długie okresy suszy, pustynnienie czy stepowienie dużych obszarów oraz towarzysząca temu olbrzymia redukcja bioróżnorodności" - napisał w apelu przesłanym PAP.

Jak przypomina, 23 września br. w Nowym Jorku odbędzie się Szczyt Klimatyczny ONZ, podczas którego światowi przywódcy omówią kwestie kryzysu klimatycznego. Trzy dni wcześniej, 20 września br., w różnych miejscach na świecie odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którego intencją jest motywowanie decydentów do zdecydowanych działań.

"Uważam, że wszyscy powinniśmy domagać się szybkiego wprowadzania zmian na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego! Nie tylko decydenci, ale i my wszyscy powinniśmy zdecydowanie działać" - napisał prof. Duszyński.

Zaapelował, by w miarę możliwości zrezygnować z samochodów i korzystać z komunikacji publicznej; zrezygnować z jedzenia mięsa; maksymalnie oszczędzać wodę i energię; zrezygnować z plastikowych opakowań.

"Czas, w którym kryzys klimatyczny zmusi nas do takiego postępowania, zbliża się nieubłaganie. Już dziś musimy zrobić wszystko co możliwe, aby nadszedł on jak najpóźniej i przygotować się do nowego trybu życia" - napisał prof. Duszyński.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020