11.07.2020
PL EN
22.09.2019 aktualizacja 23.09.2019

Śląskie/ Dofinansowanie do polsko-słowackich projektów edukacyjnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Trzy polsko-słowackie inicjatywy edukacyjne otrzymają ponad 1,5 mln euro dofinansowania z programu Interreg Polska-Słowacja. Unijne fundusze wesprą m.in. uniwersyteckie warsztaty związane z kształceniem w zakresie technologii nowych mediów.

Umowy na dofinansowanie projektów podpisał w piątek z ich koordynatorami w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda. Jak zasygnalizował, po podpisanych już wcześniej w ramach tego programu umowach infrastrukturalnych na terenie pogranicza, kolejne jego środki będą służyły edukacji zawodowej i specjalistycznej.

„Każda umowa, która łączy dwa kraje na pograniczu, to dobra umowa, bo trzeba ludzi łączyć, nie dzielić” - ocenił pochodzący z południowej części woj. śląskiego wiceminister. „Najważniejsze, aby te pieniądze przyniosły efekt końcowy w postaci dobrego, wykształconego ucznia czy pracownika” - dodał.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zadeklarował, że dla regionu współpraca transgraniczna jest bardzo ważna. „To są projekty, które budują, które łączą. Tu nie ma rywalizacji, obie strony wychodzą zadowolone i usatysfakcjonowane i czerpią korzyści, ale też wszyscy bogacimy się wzajemną obecnością, uczymy się tej współpracy – budujemy mosty porozumienia” - wskazał.

Dwa z projektów współkoordynuje – wraz z Uniwersytetem w Żylinie – Uniwersytet Śląski. Jak powiedział rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk, oba te przedsięwzięcia dają szansą wymiany technologii, dorobku uczelni, a także ludzi. „Będziemy w ten sposób mogli zrealizować coś dla dobra wspólnego, dla społeczności” - podkreślił.

Jak wyjaśniali przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, jego filia w Cieszynie od siedmiu lat kształci młodzież w zakresie projektowania gier wideo i przestrzeni wirtualnej. Projekt „Game jam jako nowa metoda dydaktyczna” ma wdrożyć metodę znaną z warsztatów biznesowych do kształcenia w zakresie projektowania technik nowych mediów.

Te same dwie uczelnie, w ramach projektu „Nowoczesna edukacja o zagrożeniach środowiskowych sposobem na tworzenie nowych, specjalistycznych miejsc pracy”, przeprowadzą szkolenia dotyczące technologii i zagrożeń środowiskowych. Szkolenia z udziałem niemal 1,5 tys. osób obejmą 10 szkół ponadpodstawowych, 20 szkół dla dorosłych oraz 10 szkół wyższych.

Wypracowanie wspólnej metodologii treningowej, organizację obozów szkoleniowych oraz kursów instruktorów narciarstwa i sędziów sportowych zakłada projekt „Sportowe pogranicze” Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej oraz Sportowej Szkoły Średniej z Bańskiej Bystrzycy. We wspólnych treningach i szkoleniach uczestniczyć ma niemal 900 uczniów z Polski i Słowacji.

Wszystkie trzy przedsięwzięcia będą realizowane w ciągu najbliższych dwóch lat.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020