Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
04.10.2019 aktualizacja 04.10.2019

Prezydent: ludzie dobrze wykształceni są elitą

Prezydent Andrzej Duda (P) i rektor uczelni dr hab. Maciej Rogalski (L) podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. PAP/Leszek Szymański 04.10.2019 Prezydent Andrzej Duda (P) i rektor uczelni dr hab. Maciej Rogalski (L) podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. PAP/Leszek Szymański 04.10.2019

Ludzie dobrze wykształceni, sprawujący odpowiedzialne funkcje, są elitą – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Zaznaczył przy tym, że elita ponosi szczególną odpowiedzialność przed społeczeństwem

Podczas piątkowej inauguracji roku akademickiego na warszawskiej Uczelni Łazarskiego prezydent Andrzej Duda powiedział, że ważne jest nie tylko to, by ludzie posiadali dyplom uczelni, ale by byli dobrze wykształceni. A także, by nauczono ich radzić sobie w życiu i konkurować odpowiedzialnie, by „przygotowywano ich do tego, by mogli stać się członkami elity”.

"Ludzie dobrze wykształceni, ludzie bardzo dobrze przygotowani, ludzie wykonujący odpowiedzialne zawody, czy sprawujący odpowiedzialne funkcje są elitą. Chciałbym, aby w naszym kraju była elita, która rozumie co to znaczy być elitą. Wtedy rzeczywiście będziemy krajem prawdziwie nowoczesnym i będziemy krajem, o którym można powiedzieć, że jest państwem poważnym, w którym sprawy także i publiczne (...) są dobrze prowadzone" - powiedział.

Zaznaczył, że elita to nie jest grupa ludzi, która może więcej, czy której wolno więcej. "To jest grupa ludzi, której wolno mniej i która ponosi szczególną odpowiedzialność przed całym społeczeństwem za to, w jaki sposób prowadzi sprawy czy to gospodarcze, czy to publiczne, czy inne” - podkreślił.

Andrzej Duda przypomniał dane, które pokazują, że absolwenci Uczelni Łazarskiego należą w Polsce do najlepiej zarabiających. Ocenił, że ważne jest, aby ludzie, którym lepiej się wiedzie, czuli „to, co nazywamy dziś społeczną odpowiedzialnością biznesu”. Zdaniem prezydenta, jeżeli komuś dobrze się wiedzie, warto, by prowadził on działalność charytatywną – dzielił się z tymi, którym w danym momencie wiedzie się gorzej. „To jest normalne w krajach, gdzie demokracja istnieje przez dziesięciolecia czy stulecia – dzielimy się tym, co udaje nam się uzyskać, mając poczucie większej odpowiedzialności wynikającej z tego, że nam się powiodło” - powiedział prezydent.

Podczas uroczystości wiceszef resortu nauki Sebastian Skuza odczytał list od wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. „Młodzi są naszą przyszłością. Innej przyszłości nie ma. Musimy raz po raz rozbijać szklany sufit blokujący rozwój i karierę” – napisał wicepremier. I sprecyzował, że ważne są tu nie tylko przepisy, ale i dominujący na uczelniach klimat zaufania, solidarności i współpracy. Podkreślił też znaczenie „szacunku dla dawnych mistrzów”. „Siła uczelni jest mocny łańcuch pokoleń pozwalający twórczo łączyć dawne z nowym” - napisał Gowin.

Uczelnia Łazarskiego jest niepubliczną uczelnią akademicką z siedzibą w Warszawie, założoną przez Ryszarda Łazarskiego w 1993 roku. Podczas uroczystości rektor uczelni dr hab. Maciej Rogalski poinformował, że w tym roku na pierwszy rok studiów w uczelni przyjęto 1300 osób. "Zanotowaliśmy blisko 50-procentowy wzrost przyjęć studentów praktycznie na wszystkich kierunkach w porównaniu z rokiem ubiegłym” - zaznaczył. Na całej uczelni kształci się ok. 5 tys. osób, a co piąty student to osoba z zagranicy. Jak poinformował rektor, studiują tam osoby z 50 krajów.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala, Ewelina Krajczyńska, Szymon Zdziebłowski

lt/ ekr/ szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024