07.07.2020
PL EN
09.10.2019 aktualizacja 09.10.2019

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w ostatnich 10 latach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Oto laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z ostatnich 10 lat:

2018 - Nobla otrzymało dwoje Amerykanów: Frances H. Arnold, George P. Smith i Brytyjczyk Sir Gregory P. Winter. Doceniono ich za wykorzystanie mechanizmów ewolucyjnych do wytwarzania białek. To z kolei pozwoliło stworzyć enzymy wykorzystywane w produkcji biopaliw czy leków.

2017 - Nagrodę Nobla otrzymali: Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson. Uhonorowano ich za prace nad metodą mikroskopii krioelektronowej, która pozwala obrazować duże cząsteczki biologiczne w rozdzielczości niemal atomowej.

2016 - Laureatami Nobla zostali: francuski badacz Jean-Pierre Sauvage; szkocki chemik związany z Northwestern University w USA - sir J. Fraser Stoddart; Bernard Lucas "Ben" Feringa - profesor chemii organicznej na holenderskim uniwersytecie w Groningen za prace nad miniaturowymi maszynami, działającymi w skali molekularnej.

2015 - Szwed Tomas Lindahl, Paul Modrich (USA) i Aziz Sancar (obywatel Turcji i USA) zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA.

2014 - Nagrodę otrzymali Eric Betzig i William E. Moerner z USA oraz Niemiec Stefan W. Hell, którzy opracowali metodę mikroskopii fluorescencyjnej wysokiej rozdzielczości; ich prace są pomocne m.in. w badaniach chorób uszkadzających mózg, np. Parkinsona.

2013 - Nobla przyznano twórcom komputerowego modelowania reakcji chemicznych - Martinowi Karplusowi, Michaelowi Levittowi i Ariehowi Warshelowi. Ich prace pozwalają m.in. na produkcję lepszych leków.

2012 - Nagrodę Nobla otrzymali Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka (obaj z USA) za badania nad receptorami sprzężonymi z białkiem G. Dzięki nim nasz organizm jest w stanie czuć i działać.

2011 - Nobel trafił do Daniela Shechtmana z Izraela. Komitet Noblowski uhonorował go za odkrycie kwazikryształów - struktur, których istnienie w przyrodzie uznawano wcześniej za niemożliwe.

2010 - Nagrodę otrzymali Amerykanin Richard Heck oraz Japończycy Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki, którzy opracowali nowe metody syntezy związków organicznych. Dzięki laureatom chemicy na całym świecie zyskali nowe możliwości zarówno odtwarzania istniejących związków, jak i tworzenia zupełnie nowych.

2009 - Nagrodę przyznano za badania nad strukturą i funkcją rybosomu, struktury, odpowiedzialnej za wdrażanie w życie planów zapisanych w DNA. Otrzymali ją: Venkatraman Ramakrishnan - Amerykanin pracujący w Wielkiej Brytanii, Thomas A. Steitz z USA oraz Ada E. Yonath z Izraela. (PAP)

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020