24.09.2020
PL EN
25.10.2019 aktualizacja 25.10.2019

Wnuk noblistki prof. Pierre Joliot odwiedzi w sobotę Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

 Biochemik, członek Francuskiej Akademii Nauk, wnuk Marii Curie-Skłodowskiej prof. Pierre Joliot (C). Fot. PAP/Wojtek Jargiłło 24.10.2019 Biochemik, członek Francuskiej Akademii Nauk, wnuk Marii Curie-Skłodowskiej prof. Pierre Joliot (C). Fot. PAP/Wojtek Jargiłło 24.10.2019

Profesor Pierre Joliot – wnuk Marii Skłodowskiej-Curie - odwiedzi w sobotę dom narodzin jego babki. Spotkanie z prof. Joliot odbędzie się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - poinformowała w piątek PAP specjalista ds. promocji muzeum Ewelina Dudziak.

Honorowym gościem stołecznego Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (MMSC) będzie w sobotę wnuk dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla − prof. Pierre Joliot, syn Ireny Joliot-Curie.

Jak poinformowała PAP Dudziak, powodem przyjazdu prof. Joliot do Polski jest nadanie mu tytułu doktora honoris causa przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Towarzyszyć mu będą żona Anne i dyrektor Muzeum Curie w Paryżu, Renaud Huynh. "Wśród gości spotkania będą obecni także inni członkowie rodziny naszej wielkiej uczonej" - dodała.

Z okazji wizyty prof. Joliot dyrekcja muzeum postanowiła m.in. zaprezentować gościom odrestaurowany elektromagnes – największy i najcięższy eksponat w MMSC – dar państwa Joliot-Curie dla Instytutu Radowego w Warszawie w 1936 r., sfinansowany z pieniędzy otrzymanych przez nich wraz z Nagrodą Nobla w 1935 r.

Ponadto publicznie zostanie odtworzone nagranie radiowe z wizyty Ireny i Fryderyka Joliot-Curie w Polsce w 1951 r., zarejestrowane podczas I Kongresu Nauki.

"Przybliżymy także fragmenty książki napisanej przez Irenę Curie, zatytułowanej +Maria Curie, moja matka+, jak również niepublikowane dotąd zdjęcia z otwarcia Muzeum w 1967 r., w którym uczestniczył Pierre Joliot" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Początek spotkania z prof. Joliot w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (przy ul. Freta 16) o godz. 18.

Pierre Joliot (ur. 1932 r.) to biochemik, profesor honorowy College de France i członek Francuskiej Akademii Nauk. Jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie fotosyntezy. Znacząco przyczynił się do rozwoju światowej biologii, biofizyki i biochemii. Jest autorem 175 prac naukowych. Jego zainteresowanie nauką wynika z rodzinnej tradycji dwóch pokoleń laureatów Nagrody Nobla – dziadków – Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie oraz rodziców – Ireny i Fryderyka Joliot-Curie. W 2001 r. został odznaczony Legią Honorową i Narodowym Orderem Zasługi.

Irena Joliot-Curie (1897-1956) była córką Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre`a Curie. Od najmłodszych lat zdradzała talent do nauk ścisłych. Idąc w ślady rodziców, została wybitną fizykochemiczką. U boku matki prowadziła badania naukowe w paryskim Instytucie Radowym. Wraz z mężem, Fryderykiem Joliot, odkryła sztuczną radioaktywność, za co oboje otrzymali w 1935 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie jest instytucją kultury m.st. Warszawy, której misją jest upamiętnianie noblistki poprzez upowszechnianie wiedzy o jej życiu, działalności naukowej i dokonaniach. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy, miejscu narodzin uczonej.

Ekspozycję stałą stanowi zbiór notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów i rzeczy osobistych noblistki. Wśród eksponatów znajdują się rzeźby autorstwa znanych polskich artystów, jak m.in. Ludwika Nitschowa, Zofia Wolska i Alfons Karny. Fragment wystawy zaaranżowano jako laboratorium paryskie państwa Curie, w którym prezentowane są przyrządy pomiarowe, zaprojektowane przez Piotra Curie. Część ekspozycji upamiętnia noblistów z rodziny Curie na znaczkach, medalach i banknotach.

Muzeum gromadzi zbiory, organizuje wystawy czasowe, wykłady, spotkania autorskie i wydarzenia artystyczne. Prowadzi też działalność wydawniczą oraz sprzedaż książek i pamiątek związanych z Marią. Patronuje przedsięwzięciom poświęconym uczonej, jak również innym kobietom w nauce i kulturze. Utrzymuje kontakt z krewnymi Marii Skłodowskiej-Curie oraz organizuje spotkania z ich udziałem.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/aszw/

Copyright © Fundacja PAP 2020