01.06.2020
PL EN
31.10.2019 aktualizacja 31.10.2019

Jeszcze do poniedziałku trwa nabór do 4. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice

Centrum Konferencyjne, Katowice, źródło: adobe Centrum Konferencyjne, Katowice, źródło: adobe

Tylko do poniedziałku (włącznie) popularyzatorzy nauki - m.in. nauczyciele akademiccy, członkowie kół naukowych, studenci i doktoranci - mogą wysyłać zgłoszenia do 4. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Impreza odbędzie się w styczniu pod hasłem „Nauka jest bliżej”.

Śląski Festiwal Nauki Katowice to największa w regionie impreza popularyzująca naukę. Poprzednia edycja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziła 35 tys. osób.

Rzecznik wydarzenia Radosław Aksamit przypomniał, że w formułę festiwalu wpisują się różnorodne formy przekazu: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, przedstawienia, a także koncerty. Propozycje popularnonaukowe mogą być przypisane do następujących obszarów wiedzy: humanistyczno-społecznego, przyrodniczego, nauk ścisłych, nauk technicznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki.

Zgłaszać się mogą osoby, chcące zaprezentować swoje dokonania lub opowiedzieć o swoich pasjach i zainteresowaniach. Zaproszenie skierowane jest głównie do nauczycieli akademickich, pracowników naukowych, opiekunów i członków kół naukowych, studentów i doktorantów.

Do czwartku organizatorzy otrzymali ok. 450 zgłoszeń. „W ostatnich dniach widzimy olbrzymi wzrost liczby nadsyłanych zgłoszeń, przychodzi ich nawet ok. 100 dziennie. Następnie wybierzmy te, które formalnie spełniły wszystkie wymagania, a później komitet naukowy festiwalu dokona ostatecznego wyboru propozycji, które znajdą się w programie festiwalu” – tłumaczył Aksamit.

Nabór dotyczy wydarzeń, które odbywać się będą 26 i 27 stycznia 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zgłaszane propozycje powinny, choć nie muszą, w dowolny sposób nawiązywać do tegorocznego hasła: „Nauka jest bliżej”. „To hasło, które idealnie odzwierciedla ideę tego festiwalu. Chcemy każdemu pokazać, że owoce pracy naukowców są dla nas dostępne na co dzień i codziennie z nich korzystamy” – podkreślił rzecznik.

Do końca października trwał też nabór do kolejnej edycji Przeglądu Garażowych Wynalazków OFF Science, do którego rocznie zgłaszanych jest ok. 20 projektów. „W poprzednich latach zgłaszały się do nas przede wszystkim osoby, które amatorsko zajmują się projektowaniem, są takimi złotymi rączkami, ale ostatnio mieliśmy już więcej ofert ze szkół technicznych. W tym roku podkreślaliśmy, że nie chodzi tu wyłącznie o wynalazki garażowe, rozumiane jako rozwiązania gotowe do opatentowania, ale też o dobre, dobrze udokumentowane pomysły np. na aplikacje mobilne czy gry edukacyjne” – mówił Aksamit.

Jak podał rzecznik, rolę ambasadorów festiwalu przyjęli m.in.: dziennikarz radiowy Piotr Baron, dziennikarze naukowi Tomasz Rożek i Wiktor Niedzicki, astrofizyk Łukasz Lamża, językoznawczyni dr hab. Katarzyna Kłosińska oraz pracownik CERN-u Arkadiusz Gorzawski.

3. Śląski Festiwal Nauki Katowice zdobył w tym roku europejską nagrodę EUPRIO Awards 2019 za najlepszy pomysł promujący wydarzenie o charakterze popularnonaukowym.

PAP Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020