28.10.2020
PL EN
12.11.2019 aktualizacja 12.11.2019

Polsko-Czeska Asocjacja Uniwersytetów – zamiast KRUŚ

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Śląskich (KRUŚ) ma się rozszerzyć i działać jako Polsko-Czeska Asocjacja Uniwersytetów – podał po posiedzeniu tego zrzeszenia Uniwersytet Śląski w Katowicach, którego rektor prof. Andrzej Kowalczyk przewodniczy temu gremium.

Podpisanie deklaracji założycielskiej Polsko-Czeskiej Asocjacji Uniwersytetów stanowiło jeden z najważniejszych punktów programu spotkania, które odbyło się 7 i 8 listopada na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Oprócz kwestii tej transformacji głównymi tematami sesji były także: wdrażanie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce w polskich uczelniach oraz możliwości rozwoju współpracy transgranicznej.

Powstała w 2003 r. Konferencja Rektorów Uniwersytetów Śląskich zrzesza sześć uczelni: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Opawie i Uniwersytet Ostrawski.

Członkowie nowego stowarzyszenia to uczelnie dotychczas współpracujące w ramach KRUŚ oraz: Uniwersytet Techniczny w Libercu, Uniwersytet Hradec Kralove, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu oraz Uniwersytet Pardubicki – podano w komunikacie.

Jak poinformował UŚ, w porządku obrad przewidziano także przedstawienie sprawozdania z działalności organu wykonawczego KRUŚ – Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich (MCSŚ); poruszone zostały ponadto tematy związane z projektem transgranicznego uniwersytetu trzeciego wieku.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020