11.08.2020
PL EN
29.11.2019 aktualizacja 29.11.2019

Chiny/ Potwierdzono czwarty przypadek dżumy w tym miesiącu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Chinach wykryto czwarty w tym miesiącu przypadek dżumy. Postać dymieniczą tej groźnej choroby zakaźnej stwierdzono u pasterza z Mongolii Wewnętrznej; mężczyzna jest w szpitalu, a jego stan jest stabilny – przekazały w czwartek miejscowe służby medyczne.

Diagnozę postawiono w lokalnym szpitalu w powiecie Siziwang. Oprócz zarażonego kwarantannie poddano również cztery inne osoby. Przed diagnozą mężczyzna przebywał na obszarze, gdzie wykryto źródła zakażenia – wynika z komunikatu komisji ds. zdrowia Mongolii Wewnętrznej.

Wcześniej w listopadzie w dwóch osobnych przypadkach do szpitali trafiły trzy zarażone dżumą osoby z Mongolii Wewnętrznej. U dwóch z nich wykryto odmianę płucną, a u trzeciej – dymieniczą. Zarażenia wiązano ze spożyciem mięsa dzikich zwierząt.

Najnowszy przypadek wykryto w innej części Mongolii Wewnętrznej niż każdy z dwóch poprzednich – przekazały służby medyczne.

Dżuma to bakteryjna choroba, która siała spustoszenie w średniowiecznej Europie i znana była jako "czarna śmierć". Przenosi się głównie przez szczury i inne gryzonie, a nieleczona postać płucna u ludzi powoduje śmierć w blisko 100 proc. przypadków.

Dżumę można często wyleczyć antybiotykami, jeśli zostaną podane odpowiednio wcześnie, a obecnie przypadki tej choroby zdarzają się w Chinach znacznie rzadziej niż dawniej. Od 2009 do 2018 roku w kraju odnotowano 26 zakażeń i 11 zgonów z powodu dżumy.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ cyk/ mal/

Copyright © Fundacja PAP 2020