Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
10.12.2019 aktualizacja 10.12.2019

Sztuczne neurony mogą naprawić mózg

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sztuczne odpowiedniki ludzkich komórek mózgowych mogłyby zastąpić neurony zniszczone na skutek choroby czy urazu mózgu lub rdzenia kręgowego – informuje pismo „Nature Communications”.

Zespół prof. Alaina Nogareta z University of Bath (W. Brytania) we współpracy z kolegami z Bristolu, Zurychu (Szwajcaria) i Auckland (Nowa Zelandia) odtworzył w najdrobniejszych szczegółach właściwości elektryczne dwóch rodzajów neuronów - komórek hipokampa (obszar mózgu, który odgrywa ważną rolę w procesie zapamiętywania) oraz komórek mózgowych zaangażowanych w kontrolę nad oddychaniem.

Miniaturowe krzemowe układy elektroniczne zachowują się jak prawdziwe neurony i mogą pewnego dnia zostać wykorzystane do leczenia schorzeń neurologicznych, w których neurony degenerują się lub obumierają, na przykład choroby Alzheimera czy niewydolności krążenia.

Zapotrzebowanie sztucznych neuronów na energie elektryczną(140 nanowatów) jest rzędu jednej miliardowej tego, czego potrzebują mikroprocesory, których inni naukowcy wcześniej próbowali użyć do zastąpienia neuronów. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024