25.02.2021
PL EN
08.01.2020 aktualizacja 08.01.2020

Wysokotłuszczowa dieta upośledza neurogenezę u samic myszy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

U samic myszy otrzymujących karmę o dużej zawartości tłuszczu nie rozwijają się nowe neurony. Może to tłumaczyć, dlaczego kobiety chore na alzheimera lub depresję są bardziej narażone na deficyty poznawcze.

Naukowcy z Department of Neuroscience and Experimental Therapeutics w Albany (USA) przez 18 tygodni trzymali gryzonie na normalnej lub wysokotłuszczowej diecie.

W tym czasie wszystkie myszy spożywające pokarm o dużej zawartości tłuszczu przybrały na wadze i zaczęły cechować się podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Jednak tylko u samic myszy zaobserwowano mniej nowo utworzonych i rozwijających się neuronów w rejonie hipokampa – struktury związanej z pamięcią i przetwarzaniem emocji.

Hipokamp to jedno z najbardziej znanych miejsc, w którym w dorosłym życiu zachodzą procesy neurogenezy (powstawania nowych neuronów).

Zakłócenia w obrębie neurogenezy pojawiające się na skutek spożywania wysokotłuszczowej diety mogą wyjaśniać związek pomiędzy występowaniem zaburzeń metabolicznych, np. otyłości lub cukrzycy typu 2, a większym ryzykiem zachorowania na depresję czy chorobę alzheimera.

Mogą również tłumaczyć, dlaczego u kobiet cierpiących na te przypadłości częściej dochodzi do upośledzenia funkcji poznawczych.

Wyniki badania opublikowano na łamach „eNeuro” (https://doi.org/10.1523/ENEURO.0391-19.2019). (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021