21.09.2020
PL EN
25.01.2020 aktualizacja 25.01.2020

Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Astronomiczne ma 200 lat

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Royal Astronomial Society obchodzi w tym roku jubileusz 200-lecia. To najstarsze tego typu stowarzyszenie astronomiczne na świecie. Dla porównania Polskie Towarzystwo Astronomiczne zbliża się do "setki" (powstało w 1923 r.), a Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii świętowało 100 lat w 2019 r.

Royal Astronomical Society, czyli brytyjskie Królewskie Towarzystwo Astronomiczne, ogłosiło plany obchodów swojej 200. rocznicy. W ramach obchodów ustanowiono m.in. fundusz w wysokości miliona funtów, który ma wspierać projekty związane z popularyzacją astronomii i geofizyki.

Idea stowarzyszenia powstała 12 stycznia 1820 r., podczas spotkania 14 osób w Londynie. Celem organizacji miało być wspieranie rozwoju nauk astronomicznych, natomiast w późniejszym okresie dodano także geofizykę. Oficjalnym początkiem towarzystwa jest 10 marca 1820 r., gdy nastąpiło pierwsze spotkanie zarządu i całego towarzystwa. Początkowo nazywało się Astronomical Society of London (Londyńskie Towarzystwo Astronomiczne), a status królewskiego towarzystwa otrzymało 7 marca 1831 r. od króla Williama IV. Wtedy też zmieniono nazwę.

Royal Astronomical Society organizuje konferencje naukowe (w szczególności co roku National Astronomy Meeting), a także publikuje czasopisma naukowe, np. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, które należy do czołowych czasopism naukowych na świecie w dziedzinie astronomii.

Towarzystwo liczy ponad 4 tys. członków, z których większość stanowią zawodowi astronomowie. W Wielkiej Brytanii działa także British Astronomical Association, które istnieje od 1890 roku i skupia miłośników astronomii.

Royal Astronomical Society nie należy mylić z istniejącym od 1660 roku Royal Society, które ma bardziej ogólny charakter i pełni rolę brytyjskiej akademii nauk. Do Royal Society przyjęty był w 1664 roku polski astronom Jan Heweliusz. (PAP)

cza/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020