Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.12.2021
PL EN
07.02.2020 aktualizacja 17.02.2020

Uniwersytet SWPS: Strefa Psyche - psychologia bez tabu, cenzury i dla każdego

Żródło: Uniwersytet SWPS Żródło: Uniwersytet SWPS

Strefa Psyche to ogólnopolski projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną organizowany przez Dział Marketingu Uniwersytetu SWPS. Od 2014 roku w ramach tej inicjatywy odbyło się ponad 1 tys. wykładów, warsztatów i webinarów. W wydarzeniach biorą udział zarówno dorośli, którzy chcą np. poprawić jakość swojego życia, jak i młodzież zmagająca się z problemami dorastania.

Dział Marketingu Uniwersytetu SWPS, realizujący projekt Strefa Psyche, jest finalistą XV edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Zespół.

Strefa Psyche to ogólnopolski projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznie poziomie. Jego celem jest ukazanie praktycznego zastosowania wiedzy psychologicznej zarówno w obszarach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), jak i w sektorze biznesowym oraz nowoczesnych technologiach. "Opieramy się na najnowszych badaniach naukowych, a także odkrywamy możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia (prywatnego i zawodowego)" - deklarują twórcy przedsięwzięcia.

Początki pomysłu sięgają grudnia 2013 roku, wówczas zainaugurowano go na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS. Od stycznia 2014 roku poszerzył jednak zasięg o kolejne miasta: Warszawę, Wrocław, Katowice i Sopot. Na przestrzeni lat zorganizowano w jego ramach ponad tysiąc wydarzeń. Wśród nich znajdują się cykliczne, bezpłatne wydarzenia organizowane w całym kraju (wykłady, dyskusje, kółka psychologiczne) oraz 7 kanałów komunikacji w sieci: blog tematyczny, grupa tematyczna na Facebooku, kanał wideo na YouTube oraz 4 kanały podcastowe.

Podczas spotkań Strefy Psyche wybitni naukowcy, ludzie z pasją mówią otwarcie i bez cenzury o psychologii i jej aspektach w naszym codziennym życiu. W każdym cyklu tematycznym poruszana jest inna problematyka, dotycząca takich zagadnień, jak np. rozwój osobisty, depresja, praca, rodzina miłość czy emocje. Gośćmi Strefy byli m.in. prof. Jerzy Vetulani, prof. Dariusz Doliński, prof. Bogdan Wojciszke, prof. Zbigniew Lew Starowicz, dr n. med. Agnieszka Popiel, a także kilku wykładowców zagranicznych – prof. Jonathan Haidt, dr Louise Hayes, Tony Buzan.

Wykłady organizowane w Strefie Psyche są zaplanowane w formie cyklicznych spotkań tematycznych, odbywających się co dwa miesiące w innym mieście. Na każdy cykl przypadają: jedno wydarzenie główne z czterema prelekcjami znawców tematyki. Każdego miesiąca do udziału w wydarzeniu zgłasza się mailowo od 800 do 1 200 chętnych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zapraszanych jest od 200 do 300 osób. Odbywają się też dwa spotkania online - interaktywne wywiady z ekspertami danej tematyki, w których każdy widz może zadać pytanie. Liczba osób zapisujących się na tę część wydarzenia waha się od 1 tys. do 2,5 tys. Webinar na żywo ogląda 300-500 osób. W kolejnym tygodniu od spotkania ogląda je średnio kolejnych 5 tys. osób.

Strefa Psyche skierowana jest przede wszystkim do osób dorosłych, dojrzałych, które ukończyły już studia wyższe i są zainteresowane psychologią, samorozwojem, poprawą jakości swojego życia. Jednak w przedsięwzięciu znalazła się również przestrzeń dla osób młodszych, wchodzących dopiero w dorosłość. W każdym mieście, w którym jest kampus Uniwersytetu SWPS organizowane są dla nich Kółka Psychologiczne, spotkania o charakterze profilaktycznym, a także webinaria dla młodzieży. Podczas tych spotkań podejmowana jest tematyka bliska problemom uczniów szkół ponadgimnazjalnych, związana z dojrzewaniem, emocjami, radzeniem sobie ze złością, przemocą, stresem przed maturą, autoprezentacją czy zaburzeniami lękowymi w okresie dojrzewania.

Centralnym miejscem komunikacji projektu jest blog Strefy Psyche - www.psyche.swps.pl. Można tu znaleźć najnowsze artykuły pisane przez ekspertów, informacje o wydarzeniach oraz o multimedialnych kanałach. Rocznie bloga odwiedza 400 tys. unikalnych użytkowników. W ramach bloga funkcjonuje również newsletter. Obecnie subskrybuje go ponad 70 tys. osób, otrzymując najnowsze artykuły i informacje o wydarzeniach. Treści Strefy Psyche udostępniane są także na stronie Uniwersytetu SWPS na Facebooku, gdzie cieszą się największym zainteresowaniem. Liczba osób obserwujących stronę to 175 tys.

W ramach projektu funkcjonuje również kanał na YouTube. Jak deklarują przedstawiciele Strefy Psyche, to największy na polskim YouTube kanał udostępniający merytoryczne wykłady i wywiady wideo poświęcone psychologii. Co tydzień publikowane są na nim nagrania z organizowanych wydarzeń, tam też odbywają się spotykania ze społecznością Strefy podczas webinarów. Liczba subskrybentów kanału Strefy Psyche to 84 tys., a suma wyświetleń materiałów na kanale to 9 mln.

Materiały multimedialne publikowane są również w formie podcastów. "Jesteśmy wśród polskich uczelni pionierem i liderem wykorzystywania podcastów w popularyzacji wiedzy i nauki. Nasz Uniwersytet jest pierwszą na świecie uczelnią, która zaczęła udostępniać merytoryczną wiedzę na Spotify" - zaznaczają przedstawiciele Strefy Psyche. W serwisie Spotify materiały Strefy są w gronie TOP 10 najpopularniejszych w Polsce podcastów. Natomiast w Audiotece podcasty znajdują się w TOP 3 najpopularniejszych treści. Każdego miesiąca treści Strefy Psyche odsłuchiwane są w ten sposób 100 tys. razy.

Strefa Psyche współorganizuje z różnymi fundacjami, instytucjami czy firmami wydarzenia takie jak: Filmowe Psycho-tropy w Katowicach, wykłady i pokazy filmowe w kinach w całej Polsce w ramach Filmoterapii. Angażowała się także w ogólnopolską kampanię społeczną Mam terapeutę, która miała na celu walkę ze stygmatyzacją osób korzystających z pomocy terapeutycznej.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS została wyróżniona nagrodami: Genius Universitatis 2018 i 2017, a także Złotym Spinaczem 2017.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021