Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
06.02.2020 aktualizacja 07.02.2020

Sonda NASA Parker Solar Probe leci szybko i ma się dobrze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wysłana przez NASA sonda Parker Solar Probe zbliżyła się do Słońca już po raz czwarty – na zaledwie 18,6 mln kilometrów z prędkością aż 393 044 km na godzinę – poinformowała NASA.

1 lutego o godzinie 11:20 czasu polskiego kontrolerzy misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w Laurel, Maryland, odebrali wysłany przez sondę Parker Solar Probe sygnał nawigacyjny „status A”. Status A jest najlepszym z czterech możliwych sygnałów statusu - wskazuje, że sonda działa zgodnie z założeniami, instrumenty zbierają dane naukowe, zaś wszelkie drobne problemy, które mogły wystąpić, zostały zidentyfikowane i rozwiązane przez pokładowe systemy autonomii i zarządzania awariami.

Podczas obecnego, czwartego już zbliżenia do Słońca (peryhelium), dzięki wykorzystaniu grawitacji planety Wenus sonda słoneczna Parker pobiła własne rekordy prędkości osiągając 393 044 km na godzinę oraz bliskości Słońca (18,6 miliona kilometrów) dla obiektu stworzonego przez człowieka. Ostatecznie ma zbliżyć się do Słońca na zaledwie 6 milionów kilometrów.

Kluczowe znaczenie dla powodzenia misji ma wykonana z włókna węglowego pokrytego białą ceramiczną powłoką osłona termiczna sondy. Obecnie musi wytrzymywać temperaturę 612 stopni Celsjusza, przy czym temperatura ukrytych za nią instrumentów naukowych nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Wraz z malejąca odległością od Słońca podczas kolejnych peryheliów temperatura, której stawia czoła osłona, wzrośnie do 1370 stopni Celsjusza.

Aby osłona stale była skierowana w stronę Słońca, położenie sondy koryguje 12 silniczków korekcyjnych zasilanych hydrazyną. Po zakończeniu misji, gdy paliwo się wyczerpie, sonda zostanie zniszczona przez aktywność Słońca.

Parker Solar Probe została wyniesiona na orbitę 12 sierpnia 2018 roku. Bada pole magnetyczne, plazmę i cząstki o wysokiej energii w wewnętrznym obszarze otaczającej nasza macierzystą gwiazdę heliosfery. Głównym celem naukowym misji jest określenie struktury i dynamiki koronalnych pól magnetycznych Słońca i zrozumienie, w jaki sposób jest podgrzewana korona, jak przyspieszany jest wiatr słoneczny oraz w jaki sposób powstają i ewoluują cząstki o wysokiej energii.

Czwarte peryhelium Parker Solar Probe rozpoczęło się 23 stycznia, a zbieranie danych potrwa do 29 lutego, po pierwotnie planowanym zakończeniu fazy napotkania słońca 4 lutego. Dane te zostaną przesłane na Ziemię dopiero w marcu.

W najbliższy poniedziałek rano (czasu polskiego) Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje wysłać z Cape Canaveral własną sondę Solar Orbiter. Dane dostarczone przez europejską i amerykańską sondę będą się wzajemnie uzupełniały.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021