Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
19.03.2020 aktualizacja 19.03.2020

Podkarpackie/ Wróciła większość żurawi; pojawiły się pierwsze bociany

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Z zimowania wróciła już większość żurawi; nad Podkarpaciem pojawiły się liczne klucze tych ptaków. Do swoich gniazd, m.in. w Beskidzie Niskim, dotarły też pierwsze wracające z Afryki bociany.

Ponad tydzień temu nad Bieszczadami trwał przelot żurawi. "Klucze liczące od kilkunastu do nawet 300 osobników wracających z zimowisk w północnej Afryce można było usłyszeć i zobaczyć w okolicach Cisnej, Baligrodu i Zatwarnicy" – powiedział PAP w czwartek ornitolog dr Marian Stój.

Natomiast w środę w powiecie jasielskim pojawiły się pierwsze bociany białe. "Stojącego na gnieździe ptaka zobaczyć można było w Kątach koło Nowego Żmigrodu, a przelatującego zaobserwowano w Wyszowatce w gminie Krempna w Beskidzie Niskim" – zauważył dr Stój.

Przyrodnik zwrócił uwagę, że "pierwsze bociany na Podkarpacie zazwyczaj przylatują najwcześniej na św. Józefa, czyli 19 marca". "Tej wiosny swój zwyczajowy przylot wyprzedziły o jeden dzień. Najczęściej pojawiają jednak ok. 25 - 26 marca. Natomiast 1 kwietnia większość gniazd jest już zasiedlona" – mówił.

Bociany, które w czasie zimowania w Afryce żyją w stadach, w podróż powrotną wyruszyły w pierwszej połowie lutego. Ich przelot trwa ok. sześciu tygodni. Z kolei żurawie zimę spędziły na południu Europy lub w Afryce Północnej.

PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

kyc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021