Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.10.2021
PL EN
13.05.2020 aktualizacja 13.05.2020

Białystok/ UMB dostał 50 mln zł w obligacjach Skarbu Państwa na program rozwoju

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowe metody leczenia chorób cywilizacyjnych chce wypracować Uniwersytet Medyczny w Białymstoku z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Na swój program rozwoju uczelnia dostała od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 50 mln zł w formie obligacji Skarbu Państwa.

Uczelnia - bez okresu karencji - może już sprzedawać te obligacje na giełdzie czy wolnym rynku, a pieniądze przeznaczać na badania - poinformował w środę PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) Marcin Tomkiel.

Pieniądze będą przeznaczone na pięcioletni program rozwoju uczelni, który już wcześniej został wysoko oceniony w ministerialnym konkursie "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza".

UMB zajął w tym konkursie jedenaste miejsce (poza dziesiątką najlepszych uczelni badawczych). Było to jednocześnie - jak podkreślały władze uczelni - drugie miejsce wśród uczelni medycznych w Polsce i najlepsze miejsce spośród uczelni ze wschodniej Polski.

UMB przypomniał, że przedstawiony przez uczelnię projekt badawczy w tym konkursie "bardzo wysoko" ocenił międzynarodowy zespół ekspertów, który wydał "specjalną rekomendację zalecającą wsparcie rządu" dla tych pomysłów, a MNiSW "przychyliło się do tej opinii".

"Pieniądze uczelnia przeznaczy na realizację innowacyjnych badań wielkoskalowych w obszarze chorób cywilizacyjnych pozwalających na wprowadzenie nowych rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych oraz wspierających je metod sztucznej inteligencji" - poinformował w komunikacie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Wyjaśniono, że w takim podejściu, które jest nazywane medycyną wysokiej jakości, chodzi o to, by uzyskać wiedzę o tym, jak choroba przebiega u każdego, indywidualnego pacjenta na podstawie szczegółowych badań i analiz o jego stylu i środowisku życia, danych klinicznych, także wiedzy o genomie, mikrobiomie, proteomie.

Uczelnia chce analizować te dane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Planowane jest także m.in. utworzenie nowego kierunku studiów poświęconego takim analizom. UMB chce kształcić na kierunku bioinformatyka o profilu BIG DATA w medycynie.

Rektor UMB prof. Adam Krętowski mówił w lutym dziennikarzom, że program rozwojowy uczelni opiera się na "unikalnym pomyśle rozwoju medycyny XXI, może XXII wieku - a więc czegoś, czego w Polsce jeszcze nie było", o najnowocześniejsze technologie w medycynie, analizę danych. Efektem tych prac ma być szybsza diagnostyka i skuteczniejsze leczenie pacjentów.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

kow/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021