29.10.2020
PL EN
20.05.2020 aktualizacja 20.05.2020

Zabrze/ Podpisano akt erekcyjny inżynierskiego wspomagania medycyny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Akt erekcyjny nowego ośrodka badawczego Politechniki Śląskiej, którego celem będzie rozwój nowoczesnych technologii dla medycyny, podpisano w środę w Zabrzu. Powstający w zabrzańskim kampusie uczelni obiekt, w którym znajdzie się zespół laboratoriów, ma być gotowy w 2022 r.

Jak zaznaczył w środę rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, w Śląskim Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu powstanie 11 laboratoriów w obszarach m.in. inżynierii biomedycznej, technologii informatycznych, inżynierii materiałowej, biomechaniki, elektroniki, diagnostyki i wspomagania działania służb medycznych.

„Uczelnia cały czas rozwija się. W ramach programu +Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza+ przeznaczyliśmy znaczące środki na podnoszenie kompetencji pracowników uczelni. Bazą dla tego powstającego centrum jest Wydział Inżynierii Biomedycznej, który w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie” - wyjaśniał prof. Mężyk.

Przypomniał, że to jedyny taki wydział w kraju, koncentrujący specjalistów z różnych dyscyplin naukowych, działających w obszarze technologii wspomagających medycynę. „Ta synergia różnych dyscyplin daje efekt w postaci zaawansowanych technologii. Tę synergię pokazuje też zaangażowanie Politechniki Śląskiej w zwalczanie skutków obecnej epidemii” - zaznaczył rektor.

Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu powstaje w zabrzańskim kampusie Politechniki Śląskiej przy ul. Roosevelta. Władze mieszczącego się tam m.in. Wydziału Inżynierii Biomedycznej wyjaśniają, że jego działalność opiera się na czterech filarach: bioinformatyce, biomateriałach, bisensoryce i biomechatronice.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami nt. projektu nowe zaplecze ma ułatwić tamtejszym specjalistom rozwijanie technologii związanych m.in. z implantacją, przetwarzaniem sygnałów biomedycznych i ich analityką, nowoczesnymi systemami wspomagającymi rehabilitację, robotami medycznymi, medycyną spersonalizowaną czy technologiami wirtualnymi.

Centrum powstaje w oparciu o szacowany na blisko 92 mln zł unijny projekt Assist Med Sport Silesia, realizowany przy wsparciu środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Umowę o unijnym dofinansowaniu podpisano w grudniu w 2017 r. Wyniesie ono 67,7 mln zł z RPO do projektu oszacowanego na 91,5 mln zł.

Politechnika Śląska wskazuje, że całość budżetu przedsięwzięcia: grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie laboratoriów przekroczy 100 mln zł. Część kosztów pokrywa uczelnia. W 2017 r. zawarła ona umowę z firmą Philips Healthcare, na mocy której międzynarodowy koncern włoży wkład do projektu na poziomie 20 proc. jego wartości: fundusze i nowoczesne technologie.

Prof. Mężyk akcentował w środę, że rozpoczęcie budowy, które miało miejsce w ostatnich dniach, poprzedził ośmioletni okres współpracy z Philipsem, w tym m.in. uzgodnienia kształtu i współfinansowania przedsięwzięcia.

Wartą 37,5 mln zł umowę na wykonanie samego obiektu uczelnia podpisała 23 kwietnia br. ze spółką Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego (GBPB). Termin jej realizacji to 15 miesięcy. Grunt pod inwestycję przekazał zabrzański samorząd.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020