24.01.2021
PL EN
21.05.2020 aktualizacja 21.05.2020

Gdynia/ Prof. Adam Weintrit nowym rektorem Uniwersytetu Morskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Adam Weintrit, kapitan żeglugi wielkiej, specjalista w zakresie nawigacji, geodezji, kartografii i transportu morskiego, został w czwartek wybrany na nowego rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zastąpi on na tym stanowisku prof. Janusza Zarębskiego.

O dokonanym w czwartek wyborze nowego rektora poinformowała kierownik Biura Prasowego Uniwersytetu Morskiego (UM) w Gdyni Agnieszka Czarnecka

Oprócz prof. Adama Weintrita o rektorski fotel ubiegali się dr hab. Ireneusz Czarnowski i prof. Krzysztof Górecki. W rozmowie z PAP Czarnecka wyjaśniła, że do rozstrzygnięcia wyborów doszło w pierwszej turze, a zwycięzca wygrał znaczącą przewagą głosów. Rektor elekt rozpocznie swą kadencję 1 września 2020 r.

Rzecznik poinformowała także, że prof. Weintrit jest pierwszym od kilkudziesięciu lat rektorem UM – kapitanem żeglugi wielkiej i nawigatorem. Zastąpi on w fotelu rektorskim prof. Janusza Zarębskiego – specjalistę w zakresie elektroniki.

Czarnecka wyjaśniła, że prof. Weintrit jest absolwentem Wydziału Nawigacyjnego uczelni, którą teraz przyjdzie mu zarządzać. Po skończeniu w 1985 r. studiów pozostał on na uczelni jako pracownik akademicki. Jest specjalistą w zakresie nawigacji, geodezji, kartografii i transportu morskiego, a zwłaszcza w zakresie implementacji systemów informacji przestrzennej GIS do zastosowań morskich. W latach 2008 -2016 był dziekanem Wydziału Nawigacyjnego UM.

"Jako ekspert w dziedzinie elektronicznych map nawigacyjnych i systemów ECDIS (Electronic Chart Display and Information System – System Obrazowania Elektronicznych Map i Informacji Nawigacyjnych) prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport" – poinformowała rzecznik.

Dodała, że nowy rektor od 2016 r. jest członkiem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Sekcji Transportu Wodnego. Udziela się także m.in. jako ekspert w Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO, jest również członkiem licznych komitetów programowych międzynarodowych konferencji naukowych oraz kolegiów redakcyjnych kilku znaczących czasopism specjalistycznych. W latach 2013-2016 pełnił też funkcję eksperta Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich.

Jak podała rzecznik, Weintrit jest też organizatorem "rozpoznawalnej na całym świecie Międzynarodowej Konferencji Naukowej +TransNav+, w której co dwa lata bierze udział ponad 300 uczestników z wszystkich kontynentów".

Jest także autorem lub współautorem ponad 300 publikacji naukowych o tematyce morskiej, w tym kilkunastu książek i monografii, w większości w języku angielskim. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2021