Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.09.2021
PL EN
29.05.2020 aktualizacja 29.05.2020

Prof. Ryszard Koziołek nowym rektorem Uniwersytetu Śląskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek został w czwartek wybrany na nowego rektora Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) w Katowicach na kadencję 2020-2024 – podała uczelnia. Obowiązki przejmie 1 września.

Ze względu na epidemię głosowanie przeprowadzono drogą elektroniczną.

O urząd rektora ubiegali się trzej kandydaci: wskazany przez Radę Uczelni kandydat spoza jej społeczności prof. Zbigniew Jan Celiński, prof. Karol Kołodziej z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ oraz prof. Ryszard Koziołek z Wydziału Humanistycznego UŚ.

Prof. Ryszard Koziołek pełni obecnie funkcję prorektora ds. kształcenia i studentów, a także dyrektora Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Jest literaturoznawcą, eseistą, profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa UŚ. Ukończył studia na śląskiej Alma Mater i jest z nią związany od ponad 30 lat. Inicjował liczne przedsięwzięcia Uniwersytetu Śląskiego, zarówno popularnonaukowe – na przykład Śląski Festiwal Nauki Katowice, jak i z zakresu kształcenia – opracowanie i wdrożenie unikalnej w Polsce formy indywidualnych studiów międzyobszarowych, pozwalającej studentom realizować indywidualne i interdyscyplinarne ścieżki edukacji w oparciu o wszystkie programy studiów w Uniwersytecie Śląskim.

Prof. Ryszard Koziołek jest także laureatem licznych nagród – w 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę "Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy". W 2016 r. jego książka "Dobrze się myśli literaturą" została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim, a rok później odebrał Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Zasiadał również w jury czterech kolejnych edycji Nagrody Literackiej Nike, a w 2015 r. pełnił obowiązki przewodniczącego tego jury.

Fundamentem programu wyborczego prof. Ryszarda Koziołka jest Strategia Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego na lata 2020−2025, a głównym celem – uzyskanie dla uniwersytetu statusu uczelni badawczej.

Ryszard Koziołek zastąpi obecnego rektora, hydrogeologa prof. Andrzeja Kowalczyka, kierującego uczelnią od 2016 r., który ze względu na kryterium wiekowe nie mógł ubiegać się o reelekcję. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021