05.03.2021
PL EN
02.06.2020 aktualizacja 02.06.2020

Fizjoterapia online pod okiem naukowców

Źródło: PAP Źródło: PAP

Fizjoterapeuci z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu przygotowali zestawy ćwiczeń zapobiegających częstym schorzeniom związanym z siedzącym trybem życia i pracą biurową. Udostępniają je online. Do pobrania są też ćwiczenia dla seniorów.

Pracownicy Zakładu Rehabilitacji Narządu Ruchu oraz Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Reumatologicznej AWF w Poznaniu zaproponowali ćwiczenia służące profilaktyce schorzeń związanych z siedzącym trybem życia. Zestawy treningowe przeznaczone są dla osób, które przez dłuższy czas pozostawały w domach i tych, których codzienna dawka ruchu została znacznie ograniczona.

Jak podkreśla kierujący projektem prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński, regularna aktywność fizyczna zalecana jest osobom w każdym wieku. Dzieciom i młodzieży pozwala prawidłowo się rozwijać, natomiast dorosłym i seniorom - jak najdłużej utrzymać zdrowie.

"Materiały edukacyjne dotyczą choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, problemów mięśniowych w rejonie karku, zapalenia stawu ramiennego i zmrożonego barku, cieśni kanału nadgarstka, zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego oraz stawu kolanowego. Przygotowany został także zestaw ćwiczeń dla seniorów w warunkach domowych wzmacniających siłę mięśni" – wylicza dr hab. Łochyński.

Zaznacza, że ćwiczenia mają charakter ogólny, a każdy, kto szuka konkretnej porady lub pomocy fizjoterapeutycznej, powinien skonsultować się ze swoim rehabilitantem lub lekarzem.

Naukowiec zachęca do zapoznania się z ćwiczeniami i regularnych treningów. Poniżej znajdują się opisy programów treningowych wraz z nazwiskami autorów. Ćwiczenia pogrupowane są według rodzaju dolegliwości, którym mają zapobiegać:

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – dr Magdalena Goliwąs 

Problemy mięśniowe w rejonie karku – dr Piotr Kocur 

Zarostowe zapalenie stawu ramiennego lub zamrożony bark – dr Marcin Grześkowiak 

Zespół cieśni kanału nadgarstka – prof. AWF dr hab. Dawid Łochyński 

Ćwiczenia w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego – dr Ewa Kamińska 

Domowy zestaw ćwiczeń dla stawu kolanowego – dr Łukasz Michałowski 

Ćwiczenia dla seniorów wzmacniające siłę mięśni w warunkach domowych – dr Ewa Kamińska 

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021