09.07.2020
PL EN
02.06.2020 aktualizacja 02.06.2020

Kielce/ Druga tura wyborów rozstrzygnie, kto zostanie rektorem UJK

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Stanisław Głuszek i dr hab. Michał Arabski zmierzą się w drugiej turze wyborów rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Nowego rektora kieleckiej uczelni poznamy w czwartek.

We wtorkowych wyborach na rektora UJK wzięło udział troje kandydatów: prorektor ds. medycznych uczelni prof. Stanisław Głuszek, prorektor ds. nauki dr hab. Michał Arabski i dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Barbara Gawdzik.

Na Stanisława Głuszka zagłosowało 39 elektorów, a na Michała Arabskiego 31 i to właśnie oni dwaj zmierzą się w drugiej turze wyborów. Barbara Gawdzik uzyskała 30 głosów.

Po zakończeniu głosowania Gawdzik podziękowała swoim wyborcom. „Czas kampanii był dla mnie niezwykłym przeżyciem. Jestem zadowolona z wyniku, gdyż zaufało mi wiele osób, którym pragnę podziękować” – powiedziała dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK, która jeszcze nie zdecydowała, któremu z pozostałych kandydatów przekaże swoje poparcie.

„To bardzo dobrzy kandydaci. Decyzję podejmę pewnie w środę” – zaznaczyła.

Pierwsza tura wyborów odbyła się zachowaniem nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. „Głosowanie odbyło się w tradycyjny osób, ale na dużych przestrzeniach, którymi dysponuje nasza uczelnia. Wszyscy głosujący byli w maskach i rękawiczkach, mieli swoje długopisy. Zostali rozlokowani w trzech dużych salach, w odpowiedniej odległości od siebie” – powiedział PAP rzecznik prasowy uczelni Piotr Burda.

Druga tura wyborów odbędzie się w czwartek, według podobnych procedur, co wtorkowe głosowanie. Obecny rektor uczelni prof. Jacek Semaniak nie mógł startować w wyborach, bo według ustawy o szkolnictwie wyższym, funkcję rektora można sprawować tylko przez dwie kolejne kadencje.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Łączna liczba studentów i doktorantów wynosi obecnie około 11,5 tys. Uczelnia ma osiem wydziałów i dwie filie: w Piotrkowie Tryb. i Sandomierzu. Posiada cztery uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego i 13 do tytułu naukowego doktora.

Etapy rozwoju uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 r. uczelnia jest klasycznym uniwersytetem. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020