Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
05.06.2020 aktualizacja 05.06.2020

Rzeszów/Program popularyzujący naukę i technikę Radiolatorium - od soboty w internecie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Popularny program popularyzujący naukę, technikę oraz tradycyjne formy eksperymentowania - Radiolatorium - od soboty dostępny będzie online. Autorzy cyklu umożliwią internautom wirtualne, interaktywne eksperymentowanie.

Radiolatorium - autorska audycja realizowana przez 10 lat na żywo na antenie radiowej, wykorzystująca dźwięk i wyobraźnię słuchaczy, będzie od soboty dostępna także w internecie. Odcinki pojawią się na stronie www.radiolatorium.pl w każdą sobotę jednocześnie z ich premierą na antenie radiowej. Będzie ich można wysłuchać online w dowolnym czasie.

Jak przypomniała PAP producentka programu Marlena Proszak, program od początku istnienia cieszył się dużą popularnością i sympatią wśród odbiorców indywidualnych i instytucji. Od grudnia 2010 roku program uzyskał honorowy patronat ministra edukacji narodowej. Był też prezentowany na Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjna Edukacja”.

„Radiolatorium, które przez dekadę gościło na radiowej antenie i w państwa domach, po przerwie wraca do słuchaczy. Kontynuujemy naszą popularnonaukową misję w nieco zmienionej formule, ale w niezmienionym zespole, sprawdzonym na wszystkich frontach interaktywnej edukacji” – zapewniła Proszak.

Autor i jeden z gospodarzy programu Paweł Pasterz, znany w Rzeszowie pasjonat i popularyzator nauki i techniki, zachęcając do posłuchania zapewnił, że jest to jedyna w swoim rodzaju, interaktywna, popularnonaukowa audycja radiowa, gdzie w lekkiej, czasem zabawnej formie prezentowana jest „garść odkrywczych informacji, absurdalnych faktów, odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązania niecodziennych problemów, podróże w czasie i przestrzeni oraz pyszne eksperymenty i spotkania z niezwykłą techniką”.

„Zamieniamy nasze studio w interaktywne laboratorium eksperymentalne, w którym - przy pomocy profesjonalnych urządzeń, pomocy naukowych, demonstratorów, ale też przedmiotów codziennego użytku - bawimy się nauką i techniką. Eksperymentując - zadajemy pytania przyrodzie, jednocześnie próbując przyłapać ją na gorącym uczynku” – opisywał Pasterz.

Premierowe odcinki pojawiać się będą w każdą sobotę po godz. 11 na stronie www.radiolatorium.pl, a także na antenie radiowej.

Twórcy „Radiolatorium” dołączą do serwisu dostępnego na swojej stronie wirtualne, interaktywne eksperymenty oraz krótkie etiudy filmowe, ilustrujące najciekawsze zagadnienia z omawianych na antenie dziedzin. Będą one dostępne przez cały czas online.

„Jest to jedno z innowacyjnych, współdziałających z programem rozwiązań multimedialnych. Wystarczy tylko dostęp do internetu, aby wspólnie eksperymentować, bawić się i uczyć” – dodała Proszak.

Paweł Pasterz to hobbysta, pasjonat, multikolekcjoner. Gromadzi kolekcje pamiątek kultury materialnej, związane z powojenną historią Polski oraz radio-tele-elektro-techniką. Zajmuje się popularyzacją nauki i techniki.

Z wykształcenia plastyk, architekt, z zawodu fotografik. Stworzył też m.in. Dźwiękową Tablicę Mendelejewa dla osób niewidzących. Jest współorganizatorem Interaktywnego Pikniku Naukowego „Dzień Odkrywców" w Rzeszowie - największej imprezy popularyzującej naukę na Podkarpaciu. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021