Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
17.06.2020 aktualizacja 17.06.2020

Kielce/ Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich odbędą się zdalnie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zawody łazików marsjańskich – mimo pandemii koronawirusa – ponownie odbędą się w Kielcach. Szóstą edycję ERC Space & Robotics Event, największych w Europie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych zaplanowano w dniach 11-13 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej.

"Chcemy inspirować do rozwiazywania złożonych problemów. Nie mogliśmy się poddać" – mówił podczas konferencji prasowej Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i zarazem główny pomysłodawca ERC.

Zaznaczył, że w związku pandemią koronawirusa, światowe turnieje robotyczne, na czele z międzynarodowymi zawodami URC odbywającymi się na pustyni w amerykańskim stanie Utah, zdecydowały o anulowaniu lub ograniczeniu tegorocznych edycji jedynie do weryfikacji dokumentacji. Tymczasem przygotowania do szóstej edycji zawodów ERC, do której zgłosiło się 45 drużyn z 15 krajów świata nie zostały wstrzymane. Zawody zmieniły jednak formułę.

"Wcześniej było tak, że zawodnicy przyjeżdżali do nas, przywozili swoje roboty. Teraz nie mogliśmy sobie na to pozwolić. Pandemia wymusiła na nas formułę zdalną" – powiedział Wilczyński

W ramach tegorocznej odsłony zawodów zaprojektowana zostanie wirtualna platforma odwzorowująca w detalach, sztuczny tor marsjański. Za jej pośrednictwem drużyny będą miały za zadanie stworzyć odpowiednie algorytmy i zaprogramować robota do startu w rywalizacji. Następnie, sterując zdalnie pojazdem poruszającym się fizycznie po torze zlokalizowanym na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, zawodnicy wezmą udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa.

"Niezależnie od tego czy państwo będziecie siedzieć w swoim domu niedaleko Bogoty, czy na uniwersytecie pod Moskwą, czy będziecie się łączyć z Australii. Platforma umożliwia zdalne sterowanie robotami. W taki sposób sterowany jest łazik Curiosity na Marasie. To jest przyszłość" – powiedział.

Wilczyński zaznaczył, że cała impreza zostanie zorganizowana zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Przebieg imprezy będzie transmitowany online. Zaplanowane są warsztaty i konferencje z prelegentami m.in. z zagranicznych agencji kosmicznych.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji organizatorzy planują przygotowanie strefy pokazów naukowo-technologicznych. Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej rozstawionych zostanie kilkadziesiąt namiotów z atrakcjami dla entuzjastów kosmosu, nauki i nowych technologii. Dodatkowo studio Pyramid Games S.A. zorganizuje e-turniej, którego uczestnicy wcielą się w rolę mechaników naprawiających i konserwujących łaziki w jednej z pierwszych kolonii marsjańskich w grze Mars Rover Simulator.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreślił, że organizacja zawodów w nowej formule może być szansą do promocji uczelni.

"European Rover Chalange jednak odbędzie się w tym roku (...). W Stanach Zjednoczonych takie zawody się nie odbyły. Dla mnie jest to o tyle ważne, że wydarzenie ponownie odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej. ERC to zawody związane z najbardziej rozwijającymi się technologiami. Oby Politechnika i województwo było symbolem rozwoju tych technologii" - mówił.

Współorganizatorami wydarzenia są między innymi samorządy Kielc i województwa świętokrzyskiego oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice".

"Wprowadzamy zawody na zupełnie inny poziom. Ta nowa formuła to przyszłość dla robotyki. Tam, gdzie inni nie potrafili sobie poradzić z problem, dajemy sobie z nim radę. Pandemia zmusiła nas do tego, żebyśmy wprowadzili zawody na bardzo wysoki poziom, to jest duże wyzwanie, ale nie ma takich zadań, którym byśmy nie podołali" - powiedział Marcin Perz, prezes SSE Starachowice.

Udział w ubiegłorocznej edycji ERC wzięło 28 zespołów z 13 krajów świata. Imprezę odwiedziło ponad 25 tys. gości z całej Polski. Wśród uczestników byli także przedstawiciele największych agencji kosmicznych między innymi wiceszef NASA. 

PAP - Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021