Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
17.06.2020 aktualizacja 17.06.2020

Prof. Marta Kosior-Kazberuk pierwszą kobietą rektorem Politechniki Białostockiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Marta Kosior-Kazberuk została wybrana we wtorek na rektora Politechniki Białostockiej. Jak poinformowała uczelnia, to pierwsza kobieta na tym stanowisku na Politechnice Białostockiej.

Kosior-Kazberuk zastąpi na tym stanowisku prof. Lecha Dzienisa, który kieruje Politechniką Białostocką od 2012 roku.

We wtorek odbyło się posiedzenie Uczelnianego Kolegium Elektorów, podczas którego wybrano nowego rektora - poinformowała p.o. rzeczniczki tej uczelni Aleksandra Toczydłowska. Kandydatkami na rektora były dwie prorektorki uczelni: prof. Joanna Ejdys oraz prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Toczydłowska podała, że za kandydaturą Kosior-Kazberuk głosowało 65 osoby, przeciw były 27, a od głosu wstrzymało się osiem osób.

Kosior-Kazberuk jest obecnie prorektorką uczelni ds. współpracy międzynarodowej, wcześniej też pełniła funkcję prorektora PB ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej. Tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych otrzymała w 2014 roku w dyscyplinie budownictwo, specjalność: konstrukcje betonowe. Kosior-Kazberuk jest autorką i współautorką ok. 190 publikacji naukowych, wzięła udział w ponad 40 konferencjach krajowych i międzynarodowych.

W swoim programie wyborczym Kosior-Kazberuk stawia na rozwój uczelni oparty - jak pisze na swojej stronie internetowej - "na wykorzystaniu, wzmacnianiu i rozbudowywaniu potencjału naukowego, dydaktycznego i relacyjnego w taki sposób, aby uczelnia mogła stać się rozpoznawalnym i cenionym ośrodkiem twórczej myśli naukowej, innowacyjnych technologii i aktywnego integrowania środowiska gospodarczego, społecznego i kulturalnego w regionie, w Polsce i na świecie". Stawia też na rozwój studentów i doktorantów oraz naukowców PB.

Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną w Polsce północno-wschodniej. W tym roku na 29 kierunkach kształci się ponad 7,5 tysiąca studentów, w tym ponad 1,8 tys. na pierwszym roku.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021