05.12.2020
PL EN
04.07.2020 aktualizacja 04.07.2020

WHO: bardzo małe ryzyko, by zwierzęta domowe mogły zarażać swoich właścicieli COVID-19

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Istnieje "bardzo małe ryzyko”, by zwierzęta domowe mogły zarazić swoich właścicieli COVID-19 - oświadczyła w czwartek główna ekspertka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dr Soumya Swaminathan.

Niektóre zwierzęta mogą zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2 przez bliski kontakt z zainfekowanymi ludźmi. Dotychczas udokumentowano kilka takich przypadków u kotów, norek i nawet tygrysów - powiedziała Swaminathan podczas konferencji w Genewie.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała w maju, że główną drogą przenoszenia się koronawirusa są zakażenia między ludźmi i nie ma dowodów, by zwierzęta domowe odgrywały istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby.

Liczba udokumentowanych przypadków zakażeń zwierząt od ludzi jest wciąż - biorąc pod uwagę skalę rozpowszechnienia koronawirusa - bardzo mała. Na możliwość zainfekowania się człowieka od zwierzęcia nie ma na razie żadnych dowodów - twierdzi WHO.

28 lutego w Hongkongu potwierdzono pierwszą infekcję SARS-CoV-2 u zwierzęcia - zakaził się 17-letni szpic miniaturowy. Jego opiekunka chorowała na COVID-19 i to przypuszczalnie od niej koronawirus przeniósł się na zwierzę. (PAP)

baj/ ap/

arch.

Copyright © Fundacja PAP 2020