17.01.2021
PL EN
09.07.2020 aktualizacja 09.07.2020

Wzrost temperatury wody zagraża liczebności ryb

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ryby są wrażliwe na zmiany temperatury, zwłaszcza w trakcie rozmnażania się. Globalne ocieplenie zagraża liczebności ryb, ponieważ zakłóca ich reprodukcję – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Okazuje się, że ocieplenie klimatu niesie dużo większe zagrożenie dla populacji ryb na całym świecie, niż dotąd uważano. W niektórych fazach rozwoju ryby są szczególnie wrażliwe na wzrost temperatury wody. Dotyczy to rozmnażania się ryb. Wyższe temperatury wody niż zwykle sprawiają, że ryby rozmnażają się mniej skutecznie.

Naukowcy przeanalizowali tolerancję na wzrost temperatur u 694 gatunków ryb, zarówno morskich, jak i słodkowodnych. Badali, w jaki sposób wyższa temperatura wpływa na dorosłego osobnika, gotowego do rozmnażania, na ikrę, młode po popuszczeniu jaj oraz na dorosłe osobniku poza fazą rozmnażania.

Im wyższa temperatura wody, tym mniej w niej tlenu. Dorosłe osobniki poza fazą rozmnażania potrafiły przetrwać w wyższych temperaturach. Natomiast zarodki ryb nie mają skrzeli, za pomocą których mogłyby dostarczać więcej tlenu. Dlatego ginęły w wyższych temperaturach. Z kolei dorosłe osobniki w fazie reprodukcyjnej wytwarzają ikrę lub nasienie. Ta dodatkowa masa ciała wymaga dodatkowego zaopatrzenia w tlen.

W przyszłości nawet 60 proc. gatunków ryb na całym świecie nie będzie mogło rozmnażać się na dotychczasowych obszarach – ostrzegają badacze.

Więcej: www.awi.de/en/about-us/service/press/press-release/rising-water-temperatures-threaten-the-reproduction-of-many-fish-species.html (PAP)

krx/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021