11.08.2020
PL EN
16.07.2020 aktualizacja 16.07.2020

Zewnętrzne oświetlenie może szkodzić nastolatkom

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nastolatki mieszkające w rejonach cechujących się dużym natężeniem zewnętrznego oświetlenia krócej śpią i częściej cierpią na problemy psychiczne – wynika z badania zamieszczonego w „JAMA Psychiatry”.

Naukowcy z National Institute of Mental Health (NIMH) w USA analizowali powiązanie między natężeniem sztucznego światła w okolicy a nawykami sennymi i zdrowiem psychicznym młodzieży w wieku 13-18 lat.

Wykazali, że nastolatki mieszkające w rejonach cechujących się dużym natężeniem zewnętrznego oświetlenia średnio o 29 minut później kładą się spać i średnio o 11 minut krócej śpią w ciągu nocy, niż nastolatki mieszkające w bardziej zaciemnionych okolicach.

W dodatku młodzież w większym stopniu wystawiona na działanie sztucznego światła częściej cierpi na zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe, w tym zwłaszcza zaburzenie dwubiegunowe i specyficzne fobie.

Chociaż badanie ma wyłącznie charakter obserwacyjny - specjaliści przypuszczają, że za pogorszeniem zdrowia psychicznego u nastolatków stoi krótszy sen, który jest prawdopodobnie spowodowany większą ekspozycją na światło w nocy.

Wcześniejsze badania sugerowały, że sztuczne oświetlenie może zaburzać rytm okołodobowy, który odgrywa ważną rolę w regulacji wielu procesów biologicznych, związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Inne prace wskazywały, że niektóre zaburzenia psychiczne, w tym choroba dwubiegunowa, charakteryzują się nieprawidłowym rytmem snu i czuwania. To wszystko prowadzi do wniosku, że sztuczne oświetlenie, także zewnętrzne, może stanowić czynnik upośledzający sen i kondycję psychiczną nastolatków.

„Chociaż ekspozycja na oświetlenie środowiskowe jest tylko pojedynczym czynnikiem w bardziej złożonej sieci wpływów na sen i zachowanie, prawdopodobnie jest ono istotnym celem prewencji i interwencji w kwestii zdrowia młodzieży” – mówi dr Kathleen Merikangas, współautorka badania (http://dx.doi.org/10.1001/jamapsychiatry.2020.1935). (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020