Ministerstwo Edukacji i Nauki

08.05.2021
PL EN
05.08.2020 aktualizacja 05.08.2020

Znamy kolejny sekret światowych skupisk bioróżnorodności

Fotolia Fotolia

Miejsca o szczególnej koncentracji różnorodności biologicznej obfitują w gatunki, gdyż przez długi czas były ekologicznie stabilne, co umożliwiło niezakłócone postępowanie ewolucji – orzekli naukowcy z międzynarodowego zespołu.

Autorzy badania opisanego w „PNAS” podkreślają, że zmiany klimatu są szczególnym zagrożeniem dla tych najbardziej wyjątkowych miejsc na Ziemi, jak las deszczowy Daintree w Australii czy Cloud Forests w Ekwadorze, dlatego istotne jest zapewnienie ochrony przyrodzie, aby mogła przetrwać.

Ekolodzy zastanawiali się od dawna, dlaczego niektóre obszary na naszej planecie są tak bogate gatunkowo. Międzynarodowa grupa badaczy – m.in. z brytyjskiego University of York (UK) i południowoafrykańskich Nelson Mandela University oraz Uniwersytetu Kapsztadzkiego – skupiła się na państwie przylądkowym (Cape Floristic Region) na południowym krańcu Afryki, które charakteryzuje się niebywale bogatą florą. Występuje tam ok. 10 razy więcej gatunków roślin, niż w Wielkiej Brytanii, a są one skupione na obszarze mniejszym, niż powierzchnia Belgii.

Naukowcy określili rozmieszczenie prawie wszystkich gatunków roślin w regionie – 9,4 tys. – od protei królewskiej (Protea cynaroides) po storczyk Disa uniflora.

Uznali, że bogactwo tego obszaru można wytłumaczyć faktem, że nie doświadczył on dużych zmian klimatycznych w ciągu ostatnich 140 tys. lat.

Poprzednie teorie naukowe sugerowały, że wytłumaczeniem dla miejsc szczególnej koncentracji bioróżnorodności może być produktywność, czyli przepływ dużej ilości energii przez ekosystem. Zdaniem zespołu w tym przypadku odegrała ona niewielką rolę.

„Nasze badanie skupiło się na niewiarygodnej różnorodności Państwa przylądkowego, gdyż rywalizujące ze sobą teorie stabilności i produktywności nie mogą zostać rozstrzygnięte w tropikach, gdzie obie są prawdziwe. Nasza praca pokazuje, że historia środowiska danego miejsca jest ważna dla jego poziomu bioróżnorodności” – powiedział współautor badania dr Colin Beale z wydziału biologii University of York.

Dodał, że wyniki sugerują, że zmiany klimatyczne nie wpłyną w taki sam sposób na różnorodność biologiczną wszystkich regionów. Wpływ zmian klimatu może być większy na obszarach, na których stabilność była normą przez bardzo długi czas.

„Niewiarygodna różnorodność Państwa przylądkowego podważa starą teorię, że wysoka produktywność warunkuje duże bogactwo gatunków roślin. Nasze badanie pokazuje, że stabilność w środowisku w południowo-zachodniej Afryce w połączeniu z jej niejednolitą topografią mogą wyjaśniać poziom różnorodności w regionie” – powiedział autor badania dr Richard Cowling z Nelson Mandela University. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021