Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
17.08.2020 aktualizacja 17.08.2020

Mikrorobot do łatania żołądka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wprowadzany do żołądka za pomocą mikroskopu robot z drukarką wykorzystującą żywe komórki może okazać się skutecznym rozwiązaniem problemów z uszkodzeniami tkanek, np. wrzodami – informuje pismo „Biofabrication”.

Chińscy naukowcy zrobili pierwszy krok w kierunku nowego sposobu leczenia uszkodzeń ściany żołądka za pomocą mikrorobota w połączeniu z nową koncepcją biodruku "in situ in vivo” (czyli na miejscu, wewnątrz żywego organizmu).

„Uszkodzenie ściany żołądka jest częstym problemem dotyczącym przewodu pokarmowego. Około 12 proc. światowej populacji w różnym stopniu cierpi z tego powodu - powiedział współautor badań, profesor Tao Xu z Tsinghua University w Pekinie. – Biodruk - dostarczanie nowych komórek bezpośrednio do rany w celu naprawy tkanki - to potencjalnie bardzo przydatny sposób leczenia”.

Trudność polega na tym, że obecna technologia biodruku koncentruje się na tkankach położonych na zewnątrz – na przykład skórze. Biodrukarki są zwykle dość duże i nie można ich stosować do naprawy tkanek wewnętrznych bez inwazyjnej operacji.

Aby temu zaradzić, prof. Xu i jego uczeń dr Wenxiang Zhao opracowali mikrorobota, wprowadzanego do wnętrza ciała poprzez endoskop. Wyposażony jest on w drukarkę z „tuszem” zawierającym hydrożel żelatynowo-alginianowy oraz ludzkie komórki nabłonka i mięśni gładkich żołądka.

Robot składa się, aby łatwiej go było wprowadzić do żołądka, po czym rozkłada po dotarciu na miejsce.

System przeszedł już dwa rodzaje testów. Po pierwsze, z użyciem biologicznego modelu ludzkiego żołądka i endoskopu, aby naśladować elementy procesu wprowadzania i drukowania. Po drugie, przeprowadzono test biodruku na płytce do hodowli komórek, aby sprawdzić, jak skuteczne było biodrukowanie żywych komórek i gojenie ran. Oba testy dały obiecujące wyniki.

„Chociaż to tylko pierwszy krok, badanie potwierdziło wykonalność tej koncepcji leczenia uszkodzeń ściany żołądka - powiedział prof. Xu.- Potrzeba więcej pracy, aby ją w pełni zrealizować, w tym zmniejszenia rozmiaru platformy do biodruku i dopracowania biotuszy. Nasze przyszłe badania skoncentrują się na tych obszarach".(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024