04.12.2020
PL EN
13.08.2020 aktualizacja 18.08.2020

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Działania lubelskich uczelni na polu walki z wirusem SARS-CoV-2, osiągnięcia z zakresu nauki, nowych technologii, sztuki i kultury zostaną zaprezentowane na stronach internetowych, portalach społecznościowych i kanałach You Tube w ramach Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki.

Serwis Nauka w Polsce – PAP jest patronem medialnym wydarzenia, które nie ma charakteru cyklicznego, a jest organizowane w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną.

Popularyzatorzy przygotują prezentacje dla przedszkolaków, uczniów, studentów, nauczycieli, rodziców, przedsiębiorców, samorządowców, osób starszych oraz osób niepełnosprawnych. Uczniowie i studenci, którzy czerpią radość z odkrywania fascynującego świata nauki, są zainteresowani nowinkami naukowymi i chcieliby podzielić się swoimi badaniami za pomocą nagrań, będą mogli wziąć udział w konkursie Filmowe Laborki. Zadaniem uczestników jest nagranie filmu przedstawiającego przebieg oraz rezultat wybranego eksperymentu, doświadczenia czy zjawiska. Rozstrzygnięcie nastąpi 24 września.

Wykłady i warsztaty online będą dotyczyły m.in. rozmnażania roślin in vitro, chimer ludzkich, chirurgii twarzoczaszki z wykorzystaniem modli 3D oraz walcowania pierścieni stalowych na gorąco.

Wirtualnie będzie można też spotkać się z kulturą i sztuką - także kulinarną, odbyć podróż pod hasłem „Irlandia. Zielona wyspa na piwnej pianie”, dowiedzieć się, na czym polega kreowanie przestrzeni i krajobrazu. Zespoły studenckie zaprezentują ludowe tańce i melodie, a utalentowani inżynierowie - taniec robota. Uczestnikom dni nauki udostępniony zostanie film „Twarze nieistniejącego miasta”, który powstał na podstawie kolekcji szklanych negatywów odnalezionych w 2012 roku w jednej z kamienic na Rynku Starego Miasta w Lublinie.

Drugi, anglojęzyczny dzień wydarzenia, poświęcony będzie promowaniu wiedzy w obszarze COVID-19 – z punktu widzenia nauki i filozofii. Widzowie zainteresowani sztuką będą mogli posłuchać 21 września fragmentów koncertu Moriah Woods oraz nagranego w trakcie pandemii utworu „O Fortuna” z kantaty „Carmina Burana” niemieckiego kompozytora Carla Orffa w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej i Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Podczas trzeciego dnia Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki odbędą się Wirtualne Drzwi Otwarte

organizatorów: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Politechniki Lubelskiej oraz Miasta Lublin.

Uczestnicy Dni Otwartych będą mogli włączyć się do dyskusji „na żywo” w ramach paneli: „Nauka nie musi być nudna”, „The vibes”, „Success stories” i „Kampusy studenckie”. Podczas konwersacji na „chatach” osoby zainteresowane podjęciem studiów w Lublinie, będą mogły uzyskać informacje w języki angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020