Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
19.08.2020 aktualizacja 19.08.2020

Zawody robotów ERC 2020 we wrześniu w hybrydowej formule

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Pasjonaci technologii kosmicznych mogą zdalnie lub bezpośrednio uczestniczyć w turnieju kosmiczno-robotycznym ERC oraz pokazach naukowo-technologicznych organizowanych od 11 do 13 września na Politechnice Świętokrzyskiej.

Do finału tegorocznej edycji zawodów łazików marsjańskich "ERC Space and Robotics Event" zakwalifikowały się 33 zespoły z 14 krajów świata. Wśród nich znajdują się zarówno zawodnicy, którzy w konkursie ERC biorą udział od lat, jak i debiutujący reprezentanci Peru, Rosji czy Niemiec.

Jak informuje Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, międzynarodowe zawody robotów mobilnych ERC w tym roku odbędą się w hybrydowej formule. Zawodnicy, pozostając w swoich krajach, będą zdalnie sterować robotem - tak, aby wykonał on zadania na sztucznym torze marsjańskim w Kielcach.

Otwarta dla publiczności będzie strefa pokazów naukowo-technologicznych w Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej. Odwiedzający uczelnię będą mogli wziąć udział w mini warsztatach oraz interaktywnych prezentacjach urządzeń stworzonych w oparciu o zaawansowane technologie. Prelekcje popularnonaukowe i spotkania z gośćmi specjalnymi odbędą się także online.

Na miejscu wydarzenia, w Kielcach, zorganizowana zostanie konferencja mentoringowo-biznesowa. Jej program obejmuje wykłady, spotkania oraz warsztaty projektowe dla zawodników. Będą one również transmitowane na żywo w internecie.

W ramach ERC 2020 studio Pyramid Games S.A. zorganizuje e-turniej w wyprodukowanej przez Polaków grze Mars Rover Simulator. Uczestnicy wcielą się w rolę mechaników naprawiających i konserwujących łaziki w jednej z pierwszych kolonii marsjańskich.

Turniej i towarzyszące mu wydarzenia edukacyjne oraz popularyzatorskie organizują wspólnie Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021