28.10.2020
PL EN
18.09.2020 aktualizacja 18.09.2020

Murdzek: otwieramy nasze uczelnie dla białoruskich studentów i naukowców

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Fot. PAP/Tomasz Gzell 18.09.2020 Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Fot. PAP/Tomasz Gzell 18.09.2020

W ramach dobrosąsiedzkiego gestu otwieramy nasze uczelnie dla białoruskich studentów i naukowców - powiedział w piątek szef resortu nauki Wojciech Murdzek. W tym celu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) poszerza trzy istniejące programy wymiany akademickiej.

O trzech działaniach wspierających Białorusinów, które - na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - będą realizowane przez agencję NAWA wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), NAWA poinformowała wcześniej w komunikacie prasowym. Chodzi o programy : „Solidarni ze studentami”, „Solidarni z naukowcami” oraz „Solidarni z nauczycielami”.

Na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie przedsięwzięcia te skomentował minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. "Chcemy dobrosąsiedzki gest zrobić i otworzyć nasze granic i nasze uczelnie, instytuty badawcze na tę grupę (studentów i naukowców - PAP)" - powiedział. Według szefa resortu nauki chodzi o osoby, które znajdują się na "pierwszej linii zagrożenia politycznego, wolnościowego".

"Być może (...) w tej sytuacji jest niemożliwe, żeby kontynuowali u siebie naukę czy prace badawcze. Chcemy jako kraj sąsiadujący - jako kraj, który z przejęciem patrzy na to, co się dzieje - stworzyć takie możliwości, żeby tych karier studenckich, doktorskich nie gasić ze względu na politykę, ze względu na ograniczenia wolnościowe" - podkreślił Murdzek.

W ramach działania „Solidarni ze studentami” 150 osób otrzyma stypendia na rok akademicki 2020/2021. NAWA przeznaczy na nie 2 mln zł. Dla 25 naukowców z Białorusi przewidziane są natomiast stypendia na prowadzenie badań naukowych na polskich uczelniach i w instytutach badawczo-naukowych. Budżet działania „Solidarni z naukowcami” to 2 mln zł.

W sierpniu agencja zaoferowała 100 osobom zaoferowaliśmy bezpłatne miejsca w ramach programu „Letnie kursy języka i kultury polskiej”.

W przyznawaniu stypendiów studentom i naukowcom będzie uczestniczył KRASP.

NAWA przyzna także stypendia 15 nauczycielom języka polskiego na studia podyplomowe w roku akademickim 2020/2021 w ramach działania „Solidarni z nauczycielami”. Budżet tego działania to 53 tys. zł. Nauczycieli wskaże Uniwersytet Śląski. 

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020