24.10.2020
PL EN
01.10.2020 aktualizacja 01.10.2020

Poznań/Inauguracja roku akademickiego na UAM z pierwszą w historii rektorką

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Z pierwszą w historii uczelni rektorką zainaugurowany został w czwartek nowy rok akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prof. Bogumiła Kaniewska kierować będzie uczelnią przez najbliższe cztery lata.

Zgodnie z tradycją, podczas uroczystości ustępujący rektor, prof. Andrzej Lesicki przekazał jej insygnia władzy rektorskiej: berło, łańcuch i pierścień.

W swoim wystąpieniu prof. Kaniewska podkreśliła, że uniwersytet to "piękna wspólnota ludzi wolnych i odpowiedzialnych, realizujących wspólne cele: prowadzenie badań, kształcenie młodych ludzi i działanie na rzecz otoczenia".

"Wierzę w uniwersytet, który nigdy nie był i nigdy nie będzie korporacją, fabryką punktów – nie można zarządzać nim technokratycznie ani autorytarnie. Nie funkcjonujemy w odosobnieniu – autonomia jest nam potrzebna nie do izolacji, nie po to, by zamknąć się w wieży z kości słoniowej z dala od świata i zanurzyć w abstrakcyjnych rozmyślaniach, oderwanych od rzeczywistości. Wolność potrzebna jest badaczom po to, by uprawiać naukę niepodporządkowaną opiniom, ideologiom, doraźnym interesom" – mówiła prof. Kaniewska.

Rektorka UAM zapewniła, że poznańska uczelnia będzie stać na straży tej wolności, autonomii uczelni, prawa do badań i "refleksji, których granice wyznacza nie system nakazów i zakazów, lecz poczucie odpowiedzialności, akademicki etos oraz społeczna wrażliwość".

Prof. Kaniewska powiedziała, że chwila, w której symbolicznie władzę nad uniwersytetem przejmuje pierwsza w jego dziejach kobieta-rektorka, jest chwilą doniosłą dla historii, społeczności akademickiej i dla niej osobiście.

"Jest mi także niezmiernie przykro, że ów tradycyjny gest przekazania pieczy nad uniwersytetem odbywa się w skromnie wypełnionej sali" - przyznała. Z powodu koronawirusa w inauguracji uczestniczyła ograniczona liczba osób. Zainteresowani mogli śledzić przebieg uroczystości w internecie.

Prof. Kaniewska podziękowała ustępującemu rektorowi, prof. Andrzejowi Lesickiemu. Jak podkreśliła, "spokojne, rozważne i mądre decyzje rektora pozwoliły nie tyle przebrnąć przez niełatwy czas, lecz spokojnie, rozważnie i mądrze pójść dalej, w poczuciu satysfakcji i sukcesu".

Prof. Lesicki w pożegnalnym wystąpieniu mówił o tym, że miniony rok akademicki zapisze się w historii jako ten, w którym społeczność akademicka musiała przejść na pracę zdalną, zarówno naukową, jak i dydaktyczną.

"Na ocenę strat, jakie poniósł uniwersytet w wyniku pandemii, jest jeszcze za wcześnie. Jednak dzięki wspólnemu wysiłkowi będą one mniejsze. Z tego miejsca dziękuję wszystkim za aktywną postawę i zaangażowanie w miesiącach pandemii" – powiedział. Wyraził nadzieję, że pozostawia uniwersytet w bardzo dobrej sytuacji finansowej i organizacyjnej.

Podczas inauguracji wręczono medal Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis prof. Andrzejowi Kostrzewskiemu. Laureat to wybitny uczony, wychowawca wielu pokoleń geografów i geomorfologów, zasłużony prorektor UAM, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, dyrektor Instytutu Badań Czwartorzędu oraz Instytutu Paleogeografii i Geoekologii, kierownik Zakładu Geomorfologii Dynamicznej i Zakładu Geoekologii, a obecnie dyrektor Centrum Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego.

Przyznany mu medal jest najwyższym wyróżnieniem akademickim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Otrzymują go uczeni, których praca naukowa przyczyniła się do budowy znaczenia uczelni na akademickiej mapie Polski.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w tegorocznej rekrutacji na studia I i II stopnia oraz studia jednolite magisterskie stacjonarne i niestacjonarne oferował około 20 tys. miejsc.

W tym roku akademickim większość zajęć na UAM będzie prowadzona online. Stacjonarnie będą się odbywać np. zajęcia terenowe czy laboratoria. W pokojach akademików zamieszkają maksymalnie po dwie osoby. Zajęcia dydaktyczne rozpoczną się 15 października. 14 października odbędzie się wirtualny Dzień Studenta I roku. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020