Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
19.10.2020 aktualizacja 19.10.2020

Część zajęć na uczelniach medycznych z czerwonej strefy może odbywać się stacjonarnie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Część zajęć na uczelniach medycznych z czerwonej strefy może odbywać się stacjonarnie - wynika z rozporządzenia ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni medycznych w zw. z COVID-19. Chodzi o zajęcia, które nie mogą być prowadzone zdalnie i kształcenie na ostatnim roku studiów.

Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw, od poniedziałku w uczelniach medycznych zlokalizowanych na obszarze czerwonym mają być prowadzone zdalne zajęcia. Dotyczy to także studiów podyplomowych, kształcenia doktorantów i innych form kształcenia. Uczelnie będą mogły jednak prowadzić w swoich siedzibach lub filiach te zajęcia, które nie mogą być zrealizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Uczelnie mogą też kształcić w swoich murach studentów na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.

O sposobie prowadzenia kształcenia decyduje rektor, który jest zobowiązany określić warunki realizacji zajęć i korzystania z infrastruktury, zapewniające bezpieczeństwo wykładowców i studentów.

W uczelniach medycznych zlokalizowanych na obszarze żółtym obowiązuje kształcenie hybrydowe: częściowo zdalnie i częściowo w siedzibach lub filiach uczelni. Decyzje w sprawie sposobu prowadzenia kształcenia również podejmuje rektor.

W przypadku zdalnego kształcenia doktorantów weryfikacja efektów uczenia się będzie mogła odbywać się poza siedzibą lub filią uczelni medycznej, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

Rozporządzenie reguluje też działalność rozmaitych gremiów i komisji działających na uczelniach medycznych. Bez względu na strefę, mogą one podejmować uchwały w sposób zdalny.

Rektorzy, podejmując decyzje o wykonywaniu pracy zdalnej przez pracowników uczelni medycznych, będą musieli uwzględniać konieczność zapewnienia funkcjonowania uczelni medycznej, w tym prowadzenia działalności naukowej.

W strefie czerwonej od soboty znalazły się 152 powiaty i miasta, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa. Reszta kraju jest objęta żółtą strefą.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Mózgowiec

kmz/ godl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024