Co szósty pacjent z COVID-19 ma jedynie objawy żołądkowo-jelitowe

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Około jeden na sześciu pacjentów z COVID-19 może wykazywać jedynie objawy żołądkowo-jelitowe - wynika z przeglądu badań naukowych opublikowanego w czasopiśmie "Abdominal Radiology”.

Coraz więcej danych wskazuje, że objawy brzuszne często występują w COVID-19. Profesor radiologii i diagnostyki obrazowej Gavin Low oraz student medycyny Kevin Lui z University of Alberta przeanalizowali wyniki 36 badań opublikowanych do 15 lipca.

Z ich badania wynika, że w przebiegu COVID-19 może wystąpić na przykład utrata apetytu, nudności, wymioty, biegunka czy uogólniony ból brzucha. Takie objawy miało 18 proc. pacjentów, podczas gdy w 16 proc. przypadków COVID-19 mógł dawać tylko objawy żołądkowo-jelitowe.

Jak zaznaczają autorzy, wyniki sugerują, że także zajmujący się obrazowaniem narządów jamy brzusznej radiolodzy powinni zachować czujność podczas pandemii. Rzadkie i mogące wskazywać na zaawansowaną postać choroby objawy to na przykład zapalenie jelita cienkiego i grubego, powietrze w ścianie jelita (pneumatoza) czy perforacja jelita z odmą otrzewnową.

„Zaobserwowanie tych objawów niekoniecznie oznacza, że pacjent ma COVID-19 - mówi prof. Mitch Wilson z University of Alberta. - Mogą one wynikać z różnych potencjalnych przyczyn. Ale jedną z takich przyczyn jest zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a w środowisku, w którym COVID-19 jest bardzo powszechny, należy wziąć to pod uwagę i potencjalnie zgłosić lekarzowi kierującemu" - stwierdza. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera