02.12.2020
PL EN
09.11.2020 aktualizacja 09.11.2020

Prof. Andrzej Jajszczyk wiceszefem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Profesorowie Andrzej Jajszczyk i Nektarios Tavernarakis od 1 stycznia 2021 r. będą pełnić funkcje wiceprezesów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), zajmującej się przyznawaniem środków na pionierskie badania podstawowe z zakresu różnych dziedzin nauki.

Informację o nominacji podało biuro prasowe ERC.

Prof. Andrzej Jajszczyk uczestniczy w pracach ERC od kilku lat. W 2017 r. został powołany przez Komisję Europejską na członka tej rady. Zasiada w niej 22 naukowców, a ich kadencja trwa cztery lata.

Prof. Jajszczyk pracuje w Katedrze Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 2011-2015 pełnił funkcję dyrektora Narodowego Centrum Nauki, a od 2015 r. jest prezesem krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk.

Profesorowie Jajszczyk i Tavernarakis zaczną pełnić funkcje z początkiem nowego roku wspólnie z obecną wiceprezeską Eveline Crone. Będą oni odpowiedzialni za działalność w dziedzinach nauk fizycznych i technicznych oraz nauk o życiu. Crone zajmuje się naukami humanistycznymi i społecznymi.

„Jestem podekscytowany, że mogę kontynuować moją służbę w ERC, teraz w nieco szerszym zakresie. Doceniam zaufanie Rady Naukowej ERC - naszego organu zarządzającego, który jest silny i zjednoczony, reprezentując społeczność naukową w całej Europie i we wszystkich dziedzinach" - powiedział prof. Jajszczyk cytowany w komunikacie ERC.

Z kolei prof. Nektarios Tavernarakis jest członkiem rady naukowej ERC od 2016 r. Jest przewodniczącym rady dyrektorów w Foundation for Research and Technology-Hellas (FORTH) oraz profesorem biologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Kreteńskiego w Heraklionie w Grecji.

Obecnym prezesem ERC jest prof. Jean-Pierre Bourguignon.

Rada Naukowa ERC składa się z 22 wybitnych europejskich naukowców. Jej rolą jest definiowanie strategii organizacji, określenie specyfiki grantów i poziomu ich finansowania i wybór ekspertów oceniających wnioski. W kończącym się programie ramowym Horyzont 2020 dysponowała budżetem blisko 13 mld euro.(PAP)

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020