Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.09.2021
PL EN
20.11.2020 aktualizacja 20.11.2020

Przyszłość dzięki przeszłości - pierwsza wystawa Wirtualnego Muzeum GUMed

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uruchamia pierwszą wirtualną wystawę o tytule „Przyszłość dzięki przeszłości – opowieść o historii medycyny”. W serii krótkich filmów muzeum prezentuje historię leczenia ujętą przez pryzmat dziejów medycznych wynalazków.

Nowoczesna medycyna zawdzięcza swoją potęgę niezliczonym odkryciom i wynalazkom. Dziś nikogo już nie dziwi USG, MRI czy wszechobecne komputery.

Medyczna wiedza i technika przeszła długą drogę - od zabobonów do profesjonalnych terapii, od operacji bez znieczulenia do zabiegów laparoskopowych.

Tę drogę postanowiło pokazać Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które w tradycyjnej postaci, prezentując różne wystawy, działa od 2006 roku, a teraz chce dodatkowo przybrać formę wirtualną.

Pierwsza wystawa online będzie zatytułowana „Przyszłość dzięki przeszłości - opowieść o historii medycyny”. Jak mówią jej twórcy, opowiada ona o historii medycyny „przez pryzmat dziejów obiektów z kolekcji Muzeum GUMed, obecnie eksponatów a jeszcze niedawno ważnych elementów wyposażenia szpitali, gabinetów zabiegowych, laboratoriów i sal seminaryjnych”.

O tych eksponatach i ich przeszłości autorzy opowiadają w serii krótkich filmów. Można już posłuchać o historii m.in. strzykawki, stetoskopu, aparatu RTG czy centryfugi ( https://muzeum.gumed.edu.pl/61668.html).

Liczba filmów nadal rośnie.

Autorzy wystawy liczą m.in. na zainteresowanie ze strony młodego pokolenia, które dopiero zaczyna rozwijać naukowe czy medyczne pasje.

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji:

https://gumed.edu.pl/62319.html

wideo: https://muzeum.gumed.edu.pl/61668.html

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021