Przenośny słoneczny system do sterylizacji sprzętu medycznego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zasilane energią słoneczną przenośne urządzenie do sterylizacji sprzętu medycznego za pomocą gorącej pary pod ciśnieniem może pomóc lekarzom wykonującym zabiegi chirurgiczne w odległych rejonach świata - informuje pismo “Joule”.

Ogrzewany przez słońce autoklaw opracował zespół doktora Lin Zhao z Massachusetts Institute of Technology. To przenośne urządzenie działa nawet przy zachmurzeniu lub zamgleniu. Kolektor słoneczny podgrzewa wodę w celu wytworzenia pary, która jest następnie kierowana do komory ciśnieniowej.

„Dużym wyzwaniem związanym z używaniem tego rodzaju urządzeń do dostarczania pod ciśnieniem pary o temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza jest to, że będą one tracić ciepło do otoczenia” - zaznaczył Zhao. Dlatego właśnie kluczowym elementem kolektora słonecznego jest aerożel - podobny do pianki materiał z krzemionki. Aerożel jest przezroczysty i nie utrudnia wchłaniania światła słonecznego, ale jednocześnie działa jak izolator, zapobiegając utracie ciepła.

Aby skutecznie sterylizować sprzęt, autoklawy muszą utrzymywać temperaturę co najmniej 121 stopni Celsjusza przez 30 minut, przy ciśnieniu co najmniej 205 kilopaskali wytwarzanym przez nasyconą parę wodną.

Podczas badań terenowych w Bombaju (Indie) prototyp z powodzeniem wytworzył parę o temperaturze 128 stopni Celsjusza i pod ciśnieniem 250 kPa. Podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury i ciśnienia trwało około 10 minut.

Osiągniętą moc oszacowano na 260 watów, co nie wystarcza do zasilenia dużych, 60- lub 100 –litrowych autoklawów stosowanych zwykle w szpitalach. Można jednak łączyć kilka kolektorów słonecznych, by uzyskać większą moc. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera