22.01.2021
PL EN
01.12.2020 aktualizacja 01.12.2020

Gdynia/Rozstrzygnięto Konkurs Naukowy E(x)plory 2020

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu, wygrał Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory 2020. 14-latek stworzył algorytm do szyfrowania.

Konkurs rozstrzygnięto podczas odbywającego się online Gdynia E(x)plory Week.

"14-latek jest autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych i przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron International Science and Engineering Fair w USA, gdzie swoją karierę naukową rozpoczynało do tej pory aż 27 noblistów" - poinformowała w poniedziałek Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą.

W tym roku do konkursu zgłoszono 216 projektów, ponad 140 zostało zakwalifikowanych do regionalnych etapów konkursu, które odbyły się w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. 35 projektów zakwalifikowało się do Krajowego Finału. Laureatów wybrało jury złożone z 17 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

Drugie miejsce zajęli Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt “ISP - Inteligentny System Przewietrzania” z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. ISP to innowacyjne urządzenie zapewniające odzysk energii cieplnej i oczyszczanie powietrza. Monitoruje ono w sposób ciągły jakość powietrza i automatycznie dostosowuje tryb pracy. Drużyna otrzymała stypendium naukowe w wysokości 7 tys. zł na rozwój swojego projektu badawczego.

Trzecią nagrodę przyznano Oldze Ścieszce za projekt “Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich”. Uczennica XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie usprawniła metody diagnostyczne choroby pszczół wywoływanej roztoczem Varroa destructor. Swoje badania przeprowadziła w procedurze opartej na badaniu komórek z czerwiem pszczelim z wyselekcjonowanych rodzin. Badania stanowią istotną wskazówkę dla analityków i badaczy chorób pszczelich oraz pszczelarzy. Młoda naukowiec otrzymała stypendium w wysokości 5 tys. zł oraz udział w Regeneron International Science and Engineering Fair.

Nagrody ufundowała Grupa Lotos S.A., która od ośmiu lat jest Mecenasem Programu E(x)plory.

Przyznano również nagrody specjalne, a także wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu „Innowator jutra”, w którym internauci głosowali na najlepszy ich zdaniem projekt. Zwycięzcami plebiscytu zostali Piotr Fil i Władysław Sowul za projekt „Samolot dwustronny”. Zdobyli 4171 głosów i otrzymali bon w wysokości 2 tys. zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej. Internauci oddali łącznie ponad 14 tysięcy głosów.

Partnerami strategicznymi Programu E(x)plory są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia.

Gdynia E(x)plory Week, poświęcony nauce i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki, jest organizowany od dziewięciu lat. W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział ponad 2,2 tys. osób. Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii. 

PAP - Nauka w Polsce, Robert Pietrzak

rop/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021